Τεράστια ανατροπή για Ουγγαρία, καθάρισε ο Λεβαντόβσκι για Πολωνία, τεσσάρα με ηγέτη Σπόραρ για την Σλοβενία

EURO

Μονομαχία των Βάργκα και Πάβλοβιτς σε ματς της Ουγγαρίας με την Σερβία για τα προκριματικά του Euro | 7 Σεπτεμβρίου 2023
@2023 DARKO VOJINOVIC/AP IMAGES

Η Ουγγαρία πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Σερβίας με ανατροπή (2-1) και ανέβηκε μόνη στην κορυφή του 5ου ομίλου των προκριματικών του Euro 2024. O Λεβαντόβσκι λύτρωσε την Πολωνία, πάρτι για Σλοβενία με γκολ Σπόραρ και ασίστ Τσέριν.

Η 5η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2024 βρήκε τις Σερβία και Ουγγαρία να μονομαχούν γαι την κορυφή στον 7ο όμιλο, με τους Μαγυάρους να πανηγυρίζουν στο φινάλε μία τεράστια επιτυχία στο Βελιγράδι. Και αυτό γιατί ενώ βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 10ο λεπτό από αυτογκόλ του Σαλάι, όχι μόνο δεν πτοήθηκαν αλλά έκαναν ανατροπή πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος και μάλιστα μέσα σε λίγα λεπτά. Ο Βάργκα έφερε το ματς στα ίσα στο 34′ και ο Όρμπαν έκανε το 2-1 για την ομάδα του στο 36, με τους Ούγγρους να κρατούν ανέπαφη την εστία τους στο δεύτερο μέρος και να καρφώνουν τη σημαία τους στην κορυφή του ομίλους, αφήνοντας τρεις βαθμούς πίσω τους Σέρβους και πέντε τους Μαυροβούνιους.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής στον 5ο όμιλο

• Τσεχία – Αλβανία 1-1 (56′ Τσέρνι / 66′ Μπαϊράμι)
  • Πολωνία – Νησιά Φερόε 2-0 (73′ πεν. 83′ Λεβαντόβσκι)
  • Ρεπό: Μολδαβία

Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής

• 10/9 19:00 Νησιά Φερόε – Μολδαβία
  • 10/9 21:45 Αλβανία – Πολωνία
  • Ρεπό: Τσεχία

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής στον 7ο όμιλο

• Λιθουανία – Μαυροβούνιο 2-2 (71′ Παουλάουσκας, 90+4′ Τσέρνις / 78′ Κρστόβιτς, 89′ Σάβιτς)
  • Σερβία – Ουγγαρία 1-2 (10′ αυτ. Σαλάι / 34′ Βάργκα, 36′ Όρμπαν)
  • Ρεπό: Βουλγαρία

• 10/9 19:00 Μαυροβούνιο – Βουλγαρία
  • 10/9 21:45 Λιθουανία – Σερβία
  • Ρεπό: Ουγγαρία

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής στον 8ο όμιλο

• Καζακστάν – Φινλανδία 0-1 (78′ Άντμαν)
  • Δανία – Σαν Μαρίνο 4-0 (26′ Χόιμπιεργκ, 28′ Μάλε, 40′ Βιντ, 90+3′ Έρικσεν)
  • Σλοβενία – Βόρεια Ιρλανδία 4-2 (3′ 56′ Σπόραρ, 17′ Στογιάνοβιτς, 42′ Τσέριν / 7′ Πράις, 53′ Έβανς)

• 10/9 16:00 Καζακστάν – Βόρεια Ιρλανδία
  • 10/9 19:00 Φινλανδία – Δανία
  • 10/9 21:45 Σαν Μαρίνο – Σλοβενία