Η Μονακό ξανά στην κορυφή, ενώ η Λανς… βουλιάζει

Οι Μονεγάσκοι επέστρεψαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Ligue 1, μιας και διέλυσαν τους δευτεραθλητές της περσινής σεζόν με το εμφατικό 3-0 στο “Stade Louis-II”.

Η ομάδα του Άντι Χούτερ κυριάρχησε από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό του ματς. Στο 24′, ο Σινγκό άνοιξε το σκορ, μετά από όμορφη συνεργασία με τον Ενρίκε. Μετά από 12 λεπτά ήρθε και το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων, με τον Μιναμίνο να δημιουργεί και τον Γκολόβιν να βρίσκει δίχτυα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 59′, όταν ο Ενρίκε πήρε ξανά την… μπαγκέτα, μοίρασε στον Μαριπάν και αυτός έκανε το 3-0.

Πλέον, η Μονακό βρίσκεται ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας με 10 βαθμούς, έχοντας τρεις νίκες και μία ισοπαλία. Από την άλλη, η Λανς έμεινε στον έναν πόντο, όντας στη 17η θέση, πάνω από την ουραγό Κλερμόν.