Φιλική νίκη για τον Άρη πριν την έναρξη της σεζόν

Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν της Καρδίτσας με 89-76, στο “Nick Galis Hall”, “κλείνοντας” έτσι την διαδικασία προετοιμασίας πριν την πρεμιέρα του Eurocup, κόντρα στην Γκραν Κανάρια.

Αν και οι Λευτέρης Μποχωρίδης και Ρόμπερτς Μπλούμπεργκς δεν βρέθηκαν στη διάθεση του Γιάννη Καστρίτη, ο Άρης κατάφερε να επικρατήσει της Καρδίτσας, ολοκληρώνοντας νικηφόρα την περίοδο φιλικών παιχνιδιών.

Ο Έλληνας τεχνικός συνεχίζει την αναζήτηση του αντικαταστάτη του Μάνι Μπέιτς, αφού ο Αμερικανός σέντερ θα υποβληθεί σε επέμβαση, μένοντας εκτός αγωνιστικής δράσης τουλάχιστον για έξι μηνών.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν καλύτερες αντιδράσεις στα τελευταία λεπτά της 2ης αλλά και της 4ης περιόδου, με το παιχνίδι να ήταν ισορροπημένο στο 1ο δεκάλεπτο (24-20) αλλά και ως τα μέσα της 2ης περιόδου (30-27, 15’). Ο Μάρκους Καρ πραγματοποίησε το επιμέρους σκορ 15-7 για τους “κίτρινους” στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου (45-34), λόγω της αρετής του πίσω από τα 6.75 μέτρα.

Συνολικά, ο Ρόμπερτ Γκάλινατ ήταν εκείνος που χρίστηκε μπροστάρης στο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους, παίρνοντας μεγάλες βοήθειες στην επίθεση και από τον Διαμαντή Σλαφτσάκη. Για αυτό, ο Άρης κράτησε τη διψήφια διαφορά έως την λήξη του 3ου δεκαλέπτου (66-53), ενώ στο τελευταίο πρωταγωνίστησε ο Διαμαντής Σλαφτσάκης.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 45-34, 66-53, 89-76.

ΑΡΗΣ: Σλαφτσάκης 15, Σανόγκο 9 (1), Τολιόπουλος 9 (1), Καρ 12 (2), Κατσίβελης 5 (1), Περσίδης 7 (1), Ντε Σόουζα 6, Χάρελ 9, Καλόγηρος, Γκάλινατ 17 (4).

ΚΑΡΔΙΤΣΑ: Δίπλαρος 5, Μπιουκάναν 5, Κλάσεν 11 (3), Καπετάκης, Μαλέλης 2, ΜακΚάλουμ 4, Ουάιτ 10, Σμιθ 6, Χρηστίδης 14, Αβδάλας 2, Σάιμπερτ 5 (1), Καμπερίδης 12 (4).//ΓΚ