Τουρνουά «Νίκος Φάσουρας»: “Ανέβηκε” στο 4ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός και νίκησε το Περιστέρι (84-75)

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο 4ο τουρνουά «Νίκος Φάσουρας» ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε με 84-75 του Περιστερίου στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» και πήρε την πρώτη θέση.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και μάλιστα σημείωσαν 31 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Το Περιστέρι ανέβασε την απόδοση του στο 2ο και 3ο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί με έναν πόντο στο 30΄ (64-63).

Το παιχνίδι κρίθηκε στην τελευταία περίοδο με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να βρίσκει τις λύσεις και με εξαιρετική άμυνα (μόλις 11 πόντους σημείωσε το Περιστέρι) να φτάνει στη νίκη με το τελικό 84-75.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις με 15 πόντους ενώ 10 και πόντους και 10 ασίστ είχε ο Κώστας Σλούκας.

Για το Περιστέρι οι Χαντς και Ρένφρο είχαν από 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-31, 44-47, 64-63, 75-84

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Β. Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 7, Ράγκλαντ 7 (1), Ντάνκγουμπιτς 2, Ξανθόπουλος, Χατζής, Χαντς 14 (4), Πουλιανίτης 8 (2), Κασελάκης 7 (1), Ρένφρο 12, Γουίλιαμς 5 (1), Χουγκάζ 8 (1), Ζούγρης 5

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ε. Αταμάν): Καλαϊτζάκης 7, Βιλντόσα 13 (3), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 14, Σλούκας 10 (2), Αβδάλας, Σαμοντούροβ, Γκραντ 14, Γκριγκόνις 15 (2), Μαντζούκας 11 (2).