Ρεν 2-1: Έχασε και το ντέρμπι πριν από τον Παναθηναϊκό

LIGUE 1

Ο Φάμπιαν Ρίντερ της Ρεν σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με την Παρί για τη Ligue 1 2023-2024 στο "Ροαζόν Παρκ", Ρεν | Κυριακή 8 Οκτωβρίου 2023
Ο Φάμπιαν Ρίντερ της Ρεν σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με την Παρί για τη Ligue 1 2023-2024 στο “Ροαζόν Παρκ”, Ρεν | Κυριακή 8 Οκτωβρίου 2023
© 2023/JEREMIAS GONZALEZ/AP IMAGES

Η Ρεν πλήρωσε τα λάθη της κόντρα στη Λοριάν στο ντέρμπι της Βρετάνης, γνώρισε τρίτη σερί ήττα και πλέον ετοιμάζεται για τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό με άσχημη ψυχολογία.

Η Ρεν είχε την ευκαιρία να βρει τηγ νίκη έπειτα από δύο σερί ήττες σε όλες τις διοργανώσεις και μάλιστα στο ντέρμπι της Βρετάνης. Απέτυχε όμως και η Λοριάν με το 2-1 για την 9η αγωνιστική της Ligue 1 την έβαλε σε δύσκολη θέση πριν από τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό στο Europa League.

Οι παίκτες του Μπρουνό Ζενεζιό είχαν το πάνω χέρι στον αγώνα, έχασαν ευκαιρίες, βρήκαν και γκολ με τον Λουντοβίκ Μπλας στο 21′, όμως είχαν στις τάξεις τους και τον… Γουαρμέντ Ομαρί.

Ο Γάλλος κεντρικός αμυντικός βρέθηκε σε κάκιστη μέρα, κάτι που φάνηκε από το… πρωί, όταν σημείωσε αυτογκόλ μόλις στο 4ο λεπτό. Στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους φέρει ευθύνη και για το γκολ που πέτυχε ο Σουλεϊμάν Τουρέ, με το οποίο οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη.

• Η σύνθεση της Ρεν: Μανταντά, Ασινιόν, Ομαρί, Μπελοσιάν, Τριφέρ, Μπουριγκό (62′ Ντουέ), Σανταμαριά, Λε Φεέ (76′ Ρίντερ), Μπλας (62′ Σαλάχ), Καλιμουεντό (76′ Γιλντιρίμ), Γκουιρί