Μπαρτσελόνα 2-2: Φρένο στους πρωτοπόρους έπειτα από 13 χρόνια

LA LIGA

Barcelona's Joao Felix, right, challenges for the ball with Mallorca's Martin Valjent, left, and Mallorca's Giovanni Gonzalez during a Spanish La Liga soccer match between Mallorca and Barcelona at the Son Moix stadium in Palma de Mallorca, Spain, Tuesday, Sept. 26, 2023. (AP Photo/Francisco Ubilla)
Barcelona’s Joao Felix, right, challenges for the ball with Mallorca’s Martin Valjent, left, and Mallorca’s Giovanni Gonzalez during a Spanish La Liga soccer match between Mallorca and Barcelona at the Son Moix stadium in Palma de Mallorca, Spain, Tuesday, Sept. 26, 2023. (AP Photo/Francisco Ubilla)
AP PHOTO/FRANCISCO UBILLA / 2023

Η Μαγιόρκα διέκοψε σερί έντεκα σερί νικών της Μπαρτσελόνα, αποσπώντας ισοπαλία 2-2 στο “Σον Μόιτς” για την 6η αγωνιστική της La Liga.

Η Μαγιόρκα περίμενε 13 χρόνια για να αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα και να μην ηττηθεί. Το κατάφερε έπειτα από έντεκα σερί νίκες των Καταλανών, αποσπώντας ισοπαλία 2-2 στο “Σον Μόιτς” για την 6η αγωνιστική της La Liga.

Οι παίκτες του Χαβιέρ Αγκίρε δεν φοβήθηκαν τους αντιπάλους τους που είχαν περάσει στην κορυφή της βαθμολογίας την προηγούμενη αγωνιστική και προηγήθηκαν μόλις στο 8ο λεπτό με τον Βεντάτ Μουρίτσι.

Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με ορισμένες αλλαγές, μεταξύ των οποίων και ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι που έμεινε στον πάγκο για ξεκούραση και δεν κατάφεραν να αντιδράσουν σθεναρά, πλην δύο στιγμών στις οποίες θα μπορούσαν να σκοράρουν. Εν τέλει ισοφάρισαν με μακρινό σουτ του Ραφίνια στο 42′, όμως δεν κατάφεραν να βρεθούν στα αποδυτήρια με την ισοπαλία.

Στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους, από βολέ του τερματοφύλακα, ο Μουρίτσι έπιασε κεφαλιά πάσα για τον Αμπντόν Πρατς που εκμεταλλεύτηκε ολιγωρία στην άμυνα της Μπαρτσελόνα κι έκανε το 2-1.

Στο 2ο μέρος, οι “μπλαουγκράνα” είχαν την μπάλα στα πόδια τους διαρκώς, όμως χρειάστηκε η είσοδος δύο προϊόντων της Μασία, των Λαμίν Γιαμάλ και Φερμίν για να καταφέρει κάτι στην επίθεση. Ο πρώτος κέρδισε πέναλτι με την πρώτη επαφή, όμως ο VAR το πήρε πίσω και ο δεύτερος πέτυχε το παρθενικό γκολ του με την ομάδα στο 75ο λεπτό.

Έπειτα από το γκολ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν την Μπαρτσελόνα μακριά από την εστία τους κι εν τέλει να πάρουν σπουδαίο βαθμό στη μάχη παραμονής που δίνουν.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

• Σεβίλλη – Αλμερία 5-1 (7′ Εν Νεσιρί, 8′ Λουκεμπάκιο, 38′ Σούσο, 51′ Λαμέλα, 90+3′ Σάλας / 71′ πέν. Σουάρες)
  • Μαγιόρκα – Μπαρτσελόνα 2-2 (8′ Μουρίτσι, 45+3′ Πρατς / 41′ Ραφίνια, 75′ Φερμίν)
  • 27/09 20:00 Αθλέτικ – Χετάφε
  • 27/09 20:00 Βιγιαρεάλ – Ζιρόνα
  • 27/09 20:00 Ρεάλ – Λας Πάλμας
  • 27/09 22:30 Κάντιθ – Ράγιο Βαγεκάνο
  • 27/09 22:30 Βαλένθια – Ρεάλ Σοσιεδάδ
  • 28/09 20:00 Γρανάδα – Μπέτις
  • 28/09 20:00 Θέλτα – Αλαβές
  • 28/09 22:30 Οσασούνα – Ατλέτικο