Η Σερβία… σκόρπισε τους Δομινικανούς στο δρόμο για τους “8”

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς διέλυσε (112-79) τη Δομινικανή Δημοκρατία του Καρλ Άντονι Τάουνς, “καθαρίζοντας” το παιχνίδι από το ημίχρονο. “Τέλειο” πρώτο μισό από τον Μπογκντάνοβιτς, που στην ανάπυλα είχε 14 πόντους με απόλυτη ευστοχία. Πάλεψαν μόνοι τους οι Τάουνς και Μοντέρο για τους Δομινικανούς.

Ο Αγώνας

Η Σερβία έδειξε από την αρχή τις προθέσεις της, αφού πριν καν συμπληρωθούν τέσσερα λεπτά αγώνα προηγήθηκε με double score, 14-7. Mε το φοβερό ξεκίνημα στη πρώτη περίοδο των Μπογκντάνοβιτς (10 π. 100% εντός πεδίας) και Μαρίνκοβιτς (10 π. 80% εντός πεδίας) έκλεισε το δεκάλεπτο στο +14 (29-15). Στη δεύτερη περίοδο μπήκε στην εξίσωση και ο Στέφαν Γιόβιτς βάζοντας 9 πόντους, με τη διαφορά να ξεπερνάει τους 20 στο 15′ και το ημίχρονο να κλείνει στο 56-35 υπέρ των Σέρβων. Το δεύτερο ημίχρονο απέκτησε χαρακτήρα τυπικής διαδικασίας με τη Σερβία να αυξάνει τη διαφορά στους 34 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, η οποία διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Πολύ καλό παιχνίδι από τον Μιλουτίνοφ με 16 πόντους και 7/8 εντός πεδίας απέναντι στον Τάουνς. Ο σέντερ των Τίμπεργουλβς έκανε ότι μπορύσε και τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους.