Απίστευτο φινάλε στη Ρώμη: Η Λάτσιο ισοφάρισε σε 1-1 την Ατλέτικο με γκολ του… τερματοφύλακά της!

Απίστευτο φινάλε είχε ο αγώνας ανάμεσα στη Λάτσιο και την Ατλέτικο Μαδρίτης στο Ολίμπικο, για την πρεμιέρα των ομίλων του Champions League.

Με τους «ροχιμπλάνκος» να προηγούνται με 1-0 οι Ιταλοί κατέβαλλαν προσπάθειες για να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης, το οποίο τους στέρησε σε αρκετές περιπτώσεις ο Όμπλακ με τις σωτήριες επεμβάσεις του.

Εν τέλει τον βαθμό για τους «λατσιάλι» τον έσωσε ο τερματοφύλακας τους, Ιβάν Προβεντέλ, ο οποίος στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ ήταν είχε πάει στην άλλη εστία κατάφερε να κάνει το 1-1 με κεφαλιά.

Όπως ήταν φυσικό αυτό το γκολ έβαλε φωτιά στο Ολίμπικο, με τον τερματοφύλακα των πρωτευουσιάνων να πνίγεται στις αγκαλιές των συμπαικτών του, την ώρα που οι Μαδριλένοι δεν μπορούσαν να πιστέψουν πως έχασαν το τρίποντο.