Τη συμπαράστασή του στις κινητοποιήσεις των ιδιοκτητών Μικροβιολογικών Εργαστηρίων εκφράζει το σωματείο προσωπικού ιδιωτικών κλινικών, Γηροκομείων, Εργαστηρίων, διαγνωστικών κέντρων και συναφών χώρων ν. Λάρισας. Όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση «γνωρίζουμε πως η πολιτική που διαδοχικά εφαρμόζουν οι κυβερνήσεις με τα clawback τσακίζει τους αυτοαπασχολούμενους εργαστηριακούς γιατρούς με χαμηλότερα εισοδήματα.
Οι κλειστοί προϋπολογισμοί του ΕΟΠΥΥ αποτελούν την αιτία του clawback».
Παράλληλα, ωστόσο, η διοίκηση του Σωματείου καλεί «τα μέλη του να μην δεχτεί τις ημέρες της αποχής, να χρεωθεί τις ημέρες της άδειας του καθώς σε περίπτωση απόλυσης ή αποχώρησης θα βρεθούμε να χρωστάμε στους εργοδότες μας!».
More Stories
Στην Κέρκυρα η Χορωδία music Arte Ελασσόνας
Φεστιβάλ Σκόρδου Πλατυκάμπου – Πλήθος κόσμου στις εκδηλώσεις
Νύχτες κινηματογράφου στο Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας