«Πράσινο» το αθηναϊκό ντέρμπι – Zougla

Μία νίκη-χρυσάφι, η οποία τον βάζει εκ νέου στη μάχη του τίτλου, πέτυχε ο Παναθηναϊκός στο αθηναϊκό clasico απέναντι στην ΑΕΚ, που διεξήχθη το βράδυ της Τετάρτης στη Λεωφόρο, για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Οι «πράσινοι», αν και  βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ απέναντι στην «Ένωση», κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή, παίρνοντας το πολύτιμο τρίποντο, σε ένα ματς που είχε αποκτήσει γι’ αυτούς χαρακτήρα τελικού.

Πιο συγκεκριμένα οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν στο 5’ με τον Βίντα, ωστόσο τα γκολ των Μπακασέτα και Ιωαννίδη στο εκρηκτικό δίλεπτο των πρασίνων (32’, 34΄) ανέτρεψαν τα πάντα στο σκηνικό του αθηναϊκού clasico.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι «πράσινοι» έφτασαν τους 62 και μείωσαν στους τρεις βαθμούς τη διαφορά τους από την ΑΕΚ, η οποία πλέον υποχώρησε στη δεύτερη θέση, βλέποντας τον ΠΑΟΚ (66β.) να την προσπερνά και να φιγουράρει πλέον στην κορυφή.

Όπως συνέβη και στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός δέχτηκε γρήγορο γκολ και απέναντι στην ΑΕΚ.

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Γιόνσον γέμισε από τα αριστερά, ο Χουάνκαρ αδράνησε και έχασε από τον Ελίασον, που γύρισε στον Κροάτη ο οποίος σε κενή εστία άνοιξε το σκορ.

Πέντε λεπτά αργότερα οι «πράσινοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να φτάσουν στην ισοφάριση.

Ο Ιωαννίδης πάτησε περιοχή και έκανε το γύρισμα στον Μπερνάρ που πλάσαρε, βλέποντας όμως την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι, για να απομακρυνθεί στη συνέχεια από τον Ρότα.

Στο 12′ η ΑΕΚ «άγγιξε» το 2-0, όταν σε αντεπίθεσή της τελικός αποδέκτης της μπάλας ήταν ο Τσούμπερ, ο οποίος έκανε ένα αδύναμο πλασέ μέσα από την περιοχή, με την προσπάθειά του να καταλήγει άουτ.

Στο 24ο λεπτό ο Μπακασέτας σκόραρε με κεφαλιά απέναντι στην παλιά του ομάδα (δεν πανηγύρισε), ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε, καθώς ο Αράο που είχε κάνει τη σέντρα, ήταν σε θέση οφσάιντ όταν υποδέχτηκε την μπάλα.

O Παναθηναϊκός αύξησε την πίεσή του και εκμεταλλευόμενος τα… δώρα του Μουκουντί έφτασε στην ολική ανατροπή με δύο γκολ σε διάστημα ισάριθμων λεπτών.

Στο 32′ από πίεση του Ιωαννίδη στον Μουκουντί ο Έλληνας φορ πλάσαρε τον Αθανασιάδη, ο οποίος κατάφερε να αποκρούσει, με την μπάλα όμως να φτάνει στον Μπακασέτα, που με δυνατό συρτό αριστερό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 34ο λεπτό και πάλι ο Ιωαννίδης πίεσε τον υψηλόσωμο κεντρικό αμυντικό της ΑΕΚ και, αφού του πήρε την μπάλα, την έσκαψε πάνω από τον Αθανασιάδη, καταφέρνοντας να κάνει το 2-1 για το «τριφύλλι», βάζοντας και πάλι… φωτιά στις εξέδρες.

Χορταστικό το πρώτο μέρος του αγώνα, με εξαιρετικό ρυθμό, εναλλαγές συναισθημάτων και τρία γκολ.

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 2-1

Γκολ: 5′ Βίντα (ΑΕΚ), 32′ Μπακασέτας (Παναθηναϊκός), 34′ Ιωαννίδης (Παναθηναϊκός)

Κίτρινες: Γιόνσον (ΑΕΚ), Σιμάνσκι (ΑΕΚ), Μπερνάρ (Παναθηναϊκός), Ιωαννίδης (Παναθηναϊκός)

Κόκκινες:

Δοκάρια: 10′ Μπερνάρ (Παναθηναϊκός)

Παναθηναϊκός: Ντραγκόβσκι, Κώτσιρας, Γεντβάι, Ακαϊντίν, Χουάνκαρ, Αράο, Τσέριν, Βέρμπιτς, Μπερνάρ, Μπακασέτα, Ιωαννίδης.

Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό στο 61′: O Mαντσίνι στη θέση του Βέρμπιτς και ο Μλαντένοβιτς αντί Χουάνκαρ.

Aλλαγή για τον Παναθηναϊκό στο 79′: Ο Μπερνάρ περνάει εκτός και στη θέση του μπαίνει ο Λημνιός.

Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό στο 88′: Βιλένα αντί Τσέριν και Ρούμπεν αντί Μπακασέτα.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης-Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί-Σιμάνσκι, Γιόνσον-Τσούμπερ, Ελίασον, Μάνταλος-Γκαρσία.

Tετραπλή αλλαγή για την ΑΕΚ στο 57′: Πινέδα αντί Σιμάνσκι, Πόνσε αντί Γκαρσία, Αραούχο αντί Μάνταλου και Γκατσίνοβιτς αντί Τσούμπερ.

Αλλαγή για την ΑΕΚ στο 70′: Ο Άμραμπατ παίρνει τη θέση του Γιόνσον.

Διαιτητής: Kλαούντιο Περέιρα (Πορτογαλία), Βοηθοί: Πέδρο Ριμπέιρο, Τιάγκο Κόστα, Τέταρτος: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος, VAR: Φάμπιο Μέλο ΑVAR: Κωνσταντίνος Ψαρρής

Ο Ιωαννίδης μόλις έχει κάνει το 2-1 στο αθηναϊκό clasico

Ο Μουκουντί ήταν ο… αδύναμος κρίκος της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο

O Μπακασέτας έστω και με τη… δεύτερη ισοφάρισε σε 1-1 για τον Παναθηναϊκό

Οι παίκτες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν το γκολ που πέτυχε μόλις στο 5ο λεπτό ο Βίντα

Περίλυπος ο Γεντβάι για το γρήγορο γκολ που δέχτηκε η ομάδα του και σε αυτό το ντέρμπι

Οι προπονητές των δύο ομάδων στην καθιερωμένη χειραψία πριν την έναρξη του αγώνα