Πόλο: Πρώτο βήμα για τον τίτλο στα πέναλτι ο Ολυμπιακός, 15-14 τη Βουλιαγμένη

Διαφήμιση για την ελληνική υδατοσφαίριση ήταν ο πρώτος τελικός της Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών, ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Βουλιαγμένη.

Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκε να φτάσουν στη διαδικασία των πέναλτι απέναντι στον εξαιρετικά μαχητικό ΝΟΒ, προκειμένου να πάρουν τη νίκη με 15-14, να προστατέψουν την έδρα τους και να κάνουν το πρώτο από τα τρία βήματα που απαιτούνται, προκειμένου να πανηγυρίσουν τον 12ο συνεχόμενο τίτλο τους.

Ο κανονικός αγώνας έληξε 11-11, με τον Καπότση να ισοφαρίζει για τους φιλοξενούμενους, 16 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, αλλά στη διαδικασία των πέναλτι δύο αποκρούσεις του Μάνου Ζερδεβά καθόρισαν τον τελικό νικητή.

Το δεύτερο ματς της σειράς θα γίνει την Κυριακή (25/5, 18:00), στο κολυμβητήριο του Λαιμού.

Αν ο Ολυμπιακός συγκαταλέγεται -δικαίως- μεταξύ των κορυφαίων ομάδων της Ευρώπης και ετοιμάζεται να διεκδικήσει το τρόπαιο του Champions League στο final-4 της Μάλτας, η Βουλιαγμένη απέδειξε σήμερα ότι είναι ένας απολύτως άξιος αντίπαλός του.

Οι δύο φιναλίστ πρόσφεραν ένα συγκλονιστικό ματς, όχι μόνο σε ό,τι αφορά τη διακύμανση του σκορ και τη διεκδίκηση της νίκης μέχρι το τέλος, αλλά και με κριτήριο την ποιότητα του πόλο που παίχτηκε στο κολυμβητήριο «Πέτρος Καπαγέρωφ».

Ο νεαρός Μάνος Ανδρεάδης προτιμήθηκε από τον Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς ως βασικός τερματοφύλακας και δικαίωσε άμεσα τον προπονητή του, με δύο μεγάλες επεμβάσεις στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Με δύο γκολ του Γούντχεντ στον παίκτη παραπάνω, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 και ο Ολυμπιακός χρειάστηκε ένα πέναλτι του Βάμος για να βρει σκορ, αλλά εν συνεχεία βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Φουντούλη και πέρασε μπροστά 3-2. Η Βουλιαγμένη έχασε πέναλτι με τον Παπασηφάκη, αλλά μπόρεσε να ακολουθήσει στο σκορ ως το ημίχρονο (6-5).

Οι άμυνες έσφιξαν ξανά στην τρίτη περίοδο, με τον Γενηδουνιά να δίνει για πρώτη φορά «αέρα» δύο τερμάτων στους «ερυθρόλευκους» (7-5), αφού είχαν προηγηθεί δύο μεγάλες επεμβάσεις του Ζερδεβά.

Ο Ανδρεάδης, όμως, είχε σηκώσει το δικό του… τείχος και ο ΝΟΒ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 7-7, με γκολ του Γούντχεντ στον παραπάνω και του Σπάχιτς στην κόντρα, λίγο πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος.

Η εξέλιξη στο τελευταίο οκτάλεπτο ήταν απίθανη. Τρεις φορές πήραν προβάδισμα οι γηπεδούχοι, πρώτα με τον Γκίλλα και στη συνέχεια με δύο γκολ του Γενηδουνιά, αλλά και τις τρεις φορές η απάντηση της Βουλιαγμένης ήταν άμεση (δύο φορές με τον Καπότση και μία με τον Παπασηφάκη).

Στα 42 δευτερόλεπτα, ο Παπαναστασίου με έναν κεραυνό από την κορυφή της επίθεσης έγραψε το 11-10, αλλά και πάλι ο Καπότσης είχε την απάντηση στα 16΄΄. Ο Ανδρεάδης απέκρουσε το σουτ του Βάμος στην εκπνοή και ο πρώτος τελικός οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα.

Στη διαδικασία των πέναλτι, πρωταγωνιστής ήταν ο Μάνος Ζερδεβάς, που απέκρουσε πρώτα το πέναλτι του Καλογερόπουλου και στο τέλος είπε «όχι» και στον Καπότση, «σφραγίζοντας» τη νίκη του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν απόλυτα εύστοχοι στις τέσσερις εκτελέσεις τους, παρότι στην τελευταία ο Βουγιασίνοβιτς επιστράτευσε κάτω από τα δοκάρια τον έμπειρο Παναγιώτη Τζωρτζάτο.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 4-3, 1-2, 4-4. Στα πέναλτι: 4-3.

Ολυμπιακός (Χέρβο Κόλιανιν): Ζερδεβάς, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης 2, Γούβης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 2, Αλαφραγκής, Δήμου, Νικολαΐδης, Παπαναστασίου 2, Δαμίγος, Γκίλλας 2.

Βουλιαγμένη (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος 1, Σπάχιτς 2, Καλογερόπουλος 1, Αλμύρας 1, Ούμποβιτς, Παπασηφάκης 2, Γούντεχντ 3, Κατσρινάκης, Καπότσης 4, Κουρούβανης, Κωνσταντόπουλος, Ανδρεάδης, Χατζής, Σαπουνάκης.