Sporades Tv News

Η ενημέρωση απο τις Βόρειες Σποράδες SporadesNew SporadesTv

Πήρε κεφάλι στην σειρά με άνεση το Περιστέρι (highlights)

Ο αγώνας

Στο “Ανδρέας Παπανδρέου” το Περιστέρι ξεκίνησε εξαιρετικά, έχοντας λύσεις από τους Μήτρου-Λονγκ και Ράγκλαντ, εκτελώντας πίσω από την γραμμή των 6.75. Οι Ροδίτες του Κούρο Σεγκούρα είχαν επιλογές μέσα από το ζωγραφιστό με τον Μπραΐκοβιτς για να κατεβάζει την διαφορά, χωρίς να ξεφεύγουν οι γηπεδούχοι. Το σκορ δεν ξέφυγε για τα επίπεδα του Περιστερίου, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 22-15.

Στην δεύτερη περίοδο η αρχική εικόνα του Περιστερίου δεν ικανοποίησε τον Βασίλη Σπανούλη, που κάλεσε time-out μετά από σερί των παικτών Ισπανού τεχνικού, προσπερνώντας με 25-24 στα πρώτα τρία λεπτά. Η συνέχεια ανήκει στον Νίκο Χουγκάζ, ο οποίος έφτασε τους 10 πόντους πριν το ημίχρονο, ανεβάζοντας το τέμπο της αναμέτρησης προσφέροντας λύσεις είτε κοντά, είτε μακριά από το καλάθι. Από πλευράς Κολοσσού ο Γκάουντλοκ ήταν αυτός που κατάφερε να ξεχωρίσει στο δεύτερο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 9 πόντους. Οι γηπεδούχοι άλλαξαν τρόπο προσέγγισης και κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο με διψήφια διαφορά, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 44-30.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους το Περιστέρι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με την λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Μήτρου-Λονγκ βρήκε ρυθμό και θέλησε να τελειώσει την υπόθεση νίκης. Ο Μπραίκοβιτς προσπάθησε να είναι αυτός που θα κρατούσε τους Ροδίτες στο παιχνίδι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν αυτό που ήθελε ο Κούρο Σεγκούρα, με το σκορ της τρίτης περιόδου να κλείνει στο 66-50.

Στην τελευταία περίοδο, το Περιστέρι κατάφερε να διατηρήσει το τέμπο στα δικά του στάνταρ, με τον Ράγκλαντ και τον Λοβ να έχουν συμπληρωματικό ρόλο για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, με τον Μήτρου-Λονγκ να είναι αυτός που ηγήθηκε για να τελειώσει το παιχνίδι με το τελικό σκορ 79-63, να είναι αυτό που δικαίωσε πλήρως τον Βασίλη Σπανούλη, που ζητούσε παινχίδι υψηλού ρυθμού.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-30, 66-50, 79-63