Πάλη: Στο τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U23 ο Κουγιουμτσίδης

Η ελληνική Πάλη πανηγυρίζει για το… καμάρι της! Ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης εξασφάλισε μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U23 και θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο για 3η διαδοχική φορά.

Στο δρόμο των μεταλλίων και της μεγάλης διάκρισης και ο Άγγελος Κουκλάρης. Ο Έλληνας πρωταθλητής θα παλέψει το Σάββατο (25/5) για το χάλκινο μετάλλιο με τον Γεωργιανό Σουλεϊμάνσιβ

Ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης έδειξε με το καλημέρα ότι έχει… άγριες διαθέσεις! Έφτασε έως τον τελικό χωρίς να χάσει τεχνικό σημείο και ο μοναδικός πόντος που δέχθηκε ήταν από παρατήρηση.

Σε μία διοργάνωση που ήταν ένα τεστ για τους Ολυμπιακούς Αγώνες ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης πήρε άριστα και το Σάββατο (25/5) παλεύει για το χρυσό!

Ο Έλληνας πρωταθλητής νίκησε με τεχνική υπεροχή αρχικά τον Ιταλό Ραφαέλε και στη συνέχεια πάλι με διαφορά 10 πόντων επικράτησε του Πολωνού Πεντζίσκι. Στον ημιτελικό κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον ανεξάρτητο αθλητή Μπαλάιαν και νίκησε με 3-1.

Ο Άγγελος Κουκλάρης στάθηκε άτυχος στην κλήρωση και αντιμετώπισε τον Λέφτερ. Ο Γερμανός αθλητής έφτασε έως τον τελικό κι έδωσε την ευκαιρία στον Έλληνα πρωταθλητή να διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο