MotoE: O Casadei (40) πρώτος μετά τους δύο πρώτους Αγώνες

του Δημήτρη Διατσίδη

Ο Ιταλός Παγκόσμιος Πρωταθλητής της MotoE του 2023, φεύγει από την Πορτογαλία με την πρώτη θέση της βαθμολογίας, έστω και με μόλις ένα βαθμό διαφορά!
Στον πρώτο Αγώνα της χρονιάς όμως, ο Nicholas Spinelli (Tech3 E-Racing) συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στον τελευταίο Αγώνα για να κερδίσει τους Garzo και Casadei σε έναν τελευταίο γύρο – με άφθονο δράμα για ορισμένους αναβάτες πιο πίσω.

ΟNicholas Spinelli 29 (Tech3 E-Racing) τους Garzo και Casadei στον 1ο Αγώνα

Έτσι λοιπόν ξεκίνησε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα FIM Enel MotoE™ του 2024: με νίκη του Spinelli που κράτησε πίσω του τον Hector Garzo (Dynavolt Intact GP MotoE™) και τον Mattia Casadei (LCR E-Team), καθώς οι τρεις πρώτοι ξέφυγαν μπροστά μετά από κάποιο δράμα για ονόματα-κλειδιά στην πρώτη αναμέτρηση του Αγώνα. Ο Garzo πήρε το πρώτο βάθρο μετά από ένα καταιγιστικό ξεκίνημα από τη 2η σειρά, με τους Spinelli και Casadei πίσω του, καθώς ο Eric Granado (LCR E-Team) που ξεκίνησε από την Pole Position έχασε αρχικά μερικές θέσεις.
Ο Granado πήρε το ρίσκο στη στροφή 1 για να πάρει το προβάδισμα, αλλά όχι για πολύ καθώς γλίστρησε και πάτησε εκτός πίστας. Λίγο αργότερα, υπήρχαν ακόμη περισσότερα, με τον Matteo Ferrari (Felo Gresini MotoE™) να έχει μια πτώση. Μια κοντινή πρώτη τετράδα των Casadei, Spinelli, Garzo και Zaccone ήταν τότε στην πρώτη θέση, με τον Jordi Torres της Openbank Aspar Team επίσης σε επαφή. Αλλά μια άλλη τεράστια ανατροπή ήρθε στη συνέχεια. Στον προτελευταίο γύρο στη στροφή 5, ο Zaccone ήταν πολύ κοντά στον Torres και ανάγκασε τους δύο να γλιστρήσουν έξω από την πίστα. Ο Ιταλός τιμωρήθηκε αργότερα και με Long Lap Penalty για το περιστατικό. Και μετά ήταν τρεις. Στον τελευταίο γύρο o Spinelli επιτέθηκε και πήρε το προβάδισμα στην στροφή 1. Μια άλλη μεγάλη ευκαιρία για τους Garzo και Casadei να προσπαθήσουν να τον φτάσουν στη στροφή 5, διακόπηκε καθώς οι κίτρινες σημαίες εμφανίστηκαν για τις πτώσεις των Zaccone και Torres.

Ο Spinelli κράτησε την πρωτοπορία μέχρι τη γραμμή τερματισμού για την πρώτη νίκη του 2024, με τους Garzo και Casadei να συμπληρώνουν το βάθρο. 4ος ο Lukas Tulovic (Dynavolt Intact GP MotoE™), με τον Kevin Zannoni (Openbank Aspar Team) να συμπληρώνει την πεντάδα.
Ο Massimo Roccoli (Ongetta SIC58 Squadra Corse) κέρδισε τον Andrea Mantovani (Klint Forward Factory Team) στην 6η θέση. Ο Kevin Manfredi (Ongetta SIC58 Squadra Corse) ήταν λίγο πριν από ένα καλό ντεμπούτο για τον Chaz Davies (Aruba Cloud MotoE™ Racing Team), με τον συναθλητή του Armando Pontone να συμπληρώνει επίσης την πρώτη δεκάδα.

Ο Casadei αντεπιτίθεται στην εκπληκτική αναμέτρηση στον 2ο Αγώνα

Ο επικεφαλής του πρωταθλήματος φτάνει στην κορυφή για να περάσει τον Garzo έχοντας μια θεαματική αναμέτρηση με τον Gutierrez για να ολοκληρωθεί το βάθρο.
Ο Mattia Casadei (LCR E-Team) είναι και πάλι στην κορυφή της κατάταξης του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος FIM Enel MotoE™, όπως γράψαμε στην αρχή, μετά από μια εκπληκτική νίκη στον Αγώνα 2 στην Πορτογαλία. Ο Ιταλός κράτησε πίσω του τον Hector Garzo (Dynavolt Intact GP MotoE™) στη γραμμή τερματισμού, με τον πρωτοεμφανιζόμενο Oscar Gutierrez (Axxis-MSI) να φτάνει στην 3η θέση και το πρώτο του βάθρο στη MotoE™. Ο νικητής του Αγώνα 1, Nicholas Spinelli (Tech3 E-Racing) είχε ήδη κάποια κακή τύχη – κρίνοντας την αρχική του θέση ελαφρώς λάθος στο ξεκίνημα και πήρε διπλό Long Lap Penalty μετά.

Ο Jordi Torres (Openbank Aspar Team), ο Alessandro Zaccone (Tech3 E-Racing) και ο Gutierrez συμμετείχαν επίσης στη μάχη. Ο Garzo έκανε την επόμενη κίνηση μπροστά, ακολουθώντας τον Casadei καθώς ο Gutierrez πέρασε τον Torres. Στη στροφή 1 για τελευταία φορά, ο Gutierrez επιτέθηκε στον Garzo καθώς ο Casadei, στη συνέχεια, προσπέρασε και τους δύο, με τον Ιταλό να κρατά υπό έλεγχο το μπροστινό μέρος. Ο Πρωταθλητής μόλις συνέχισε για να πάρει την πρώτη του νίκη για τη χρονιά, με τη δεύτερη θέση του Garzo να τον αφήνει μόνο έναν βαθμό πίσω. Για τον Gutierrez, εν τω μεταξύ, είναι ένα πρώτο βάθρο MotoE™ στον πρώτο του Γύρο, έχοντας κάνει δύο μόνο δοκιμές το 2023.

Ο Granado αναγκάστηκε να συμβιβαστεί με την 4η θέση μπροστά από τους Torres και Lukas Tulovic (Dynavolt Intact GP MotoE™), με τους Kevin Zannoni (Openbank Aspar Team), Matteo Ferrari (Felo Gresini MotoE™), Andrea Mantovani (KLINT Forward Factory Team) και Massimo Roccoli (Ongetta SIC58 Squadra Corse) να συμπληρώνουν την πρώτη δεκάδα.

Αυτό είναι το τέλος του 2ου Αγώνα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος FIM Enel MotoE™ 2024, με τον Casadei να βρίσκεται στην κορυφή στην πίστα και στη βαθμολογία. Αλλά είναι μόνο ένα σημείο καθώς η MotoE™ ετοιμάζεται να επιστρέψει στο Le Mans – με άλλους 14 Αγώνες ακόμα για το 2024.