Μόντσα 2-1: Τρίποντο με ανατροπή στο Αρτέμιο Φράνκι

Η Φιορεντίνα, λίγες μέρες πριν από τον τελικό του Conference League με τον Ολυμπιακό, νίκησε με ανατροπή 2-1 τη Μόντσα στο Αρτέμιο Φράνκι και συνεχίζει δυνατά στη μάχη του ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Η Φιορεντίνα ξεπέρασε το εμπόδιο της Μόντσα στο Αρτέμιο Φράνκι με ανατροπή (2-1), παρά το ροτέισον που έκανε ο Βιτσέντζο Ιταλιάνο, ώστε η ομάδα του να έχει φρεσκάδα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Τζούριτς στο 9′ και η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό του Conference League ισοφάρισε αρχικά με τον Νίκο Γκονζάλες στο 32′ και ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον Αρτούρ στο 78′.

Οι βιόλα με αυτο το τρίποντο είναι στην όγδοη θέση που δίνει ένα εισιτήριο για τα προκριματικά του Conference League. Πριν από τον τελικό στη Νέα Φιλαδέλφεια θα αντιμετωπίσει τη Νάπολι εντός έδρας την προσεχή Παρασκευή και την Κάλιαρι εκτός έδρας στις 25 Μαΐου.

Το ματς

Το παιχνίδι είχε ωραίο ρυθμό στο Αρτέμιο Φράνκι καθώς και οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση να απειλήσουν και να δημιουργήσουν ευκαιρίες στις δύο εστίες.

Η Μόντσα κατάφερε να βρει το γκολ στην πρώτη της καλή στιγμή στο ματς. Μετά από ωραία ανάπτυξη από τα δεξιά ο Μότα με γλυκιά σέντρα βρήκε τον Τζούριτς μέσα στην περιοχή κι αυτός νίκησε στον αέρα τον Μαρτίνες Κουάρτα και με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Φιορεντίνα πήρε τα ηνία του αγώνα και πίεσε για την ισοφάριση, την οποία πέτυχε στο 32ο λεπτό. Ο Μπάρακ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Νίκο Γκονζάλες με κεφαλιά από την καρδιά της άμυνας της Μόντσα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Κυριακόπουλος είχε μια ευκαιρία στο 21ο λεπτό, αλλά το σουτ που εξαπέλυσε, πέρασε άουτ.

Οι βιόλα στο δεύτερο μέρος ανέβασαν στροφές και ήταν εκείνοι που έψαξαν περισσότερο το δεύτερο γκολ. Η ομάδα του Βιτσέντσο Ιταλιάνο είχε δύο καλές στιγμές με τον Μαντράγκορα, αλλά δεν μπόρεσε να δώσει τη λύση. Αυτό το έκανε ο Αρτούρ στο 78ο λεπτό, ο οποίος με ωραίο τελείωμα από το ημικύκλιο της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Μάλιστα αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Βραζιλιάνο μέσου με τη φανέλα των βιόλα. Η Φιορεντίνα με αυτό το τρίποντο ανέβηκε στους 53 και ανέβηκε στην όγδοη θέση και συνεχίζει τη μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο και από το πρωτάθλημα, έχοντας φυσικά και τον δρόμο του τελικού του Conference League.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

Φιορεντίνα: Τερατσιάνο, Παρίσι, Κουάρτα, Μιλένκοβιτς, Καγιόντ, Αρθούρ, Μαντράγκορα, Μπάρακ, Καστροβίλι, Γκονζάλες, Ενζολά.

Μόντσα: Ντι Γκρεγκόριο, Μπιριντέλι, Ίτσο, Μάρι, Κυριακόπουλος, Μποντό, Πεσίνα, Μότα, Τσέρμπιν, Κολπανί, Τζούριτς.

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής

• Φροζινόνε – Ίντερ 0-5 (19′ Φρατέζι, 60′ Αρναούτοβιτς, 77′ Μπουχάναν, 80′ Μαρτίνες, 84′ Τουράμ)
  • Νάπολι – Μπολόνια 0-2 (9′ Εντόι, 12′ Πος)
  • Μίλαν – Κάλιαρι 5-1 (35′ Μπενασέρ, 59′, 88′ Πούλισικ, 74′ Ρέιντερς, 83′ Λεάο / 63′ Νάντες)
  • Λάτσιο – Έμπολι 2-0 (45+3′ Πάτρικ, 89′ Βεσίνο)
  • Τζένοα – Σασουόλο 2-1 (56′ Μπάντελ, 63′ ΑΥΤ. Κουμπούλα / 31′ Πεν. Πιναμόντι)
  • Βερόνα – Τορίνο 1-2 (67′ Σβιντέρσκι / 77′ Σάββα, 83′ Πελέγκρι)
  • Γιουβέντους – Σαλερνιτάνα 1-1 (90+2′ Ραμπιό / 27’΄Πιερότσι)
  • Αταλάντα – Ρόμα 2-1 (18′, 20′ ντε Κετελάρε / 66′ Πελεγκρίνι)
  • Λέτσε – Ουντινέζε 0-2 (36′ Λούκα, 85′ Σάμαρτζιτς)
  • Φιορεντίνα – Μόντσα 2-1 (32′ Γκονζάλες, 78′ Αρτούρ – 9′ Τζούριτς)