Μαρούσι από τα… παλιά άλωσε το “Αλεξάνδρειο”

Πέρασαν 13 χρόνια από την τελευταία νίκη του Αμαρουσίου επί του Άρη, όμως το σύνολο του Νίκου Βετούλα πανηγύρισε ένα τεράστιο διπλό στη Θεσσαλονίκη με 73-67 για την 20η αγωνιστική της Basket League, τελειώνοντας την υπόθεση παραμονής και μαζί τα όνειρα των “κίτρινων” για την τετράδα.

Ο αγώνας

Με καλάθια των Κόζι, Γούνταρντ και Τζούστον το Μαρούσι διατηρούσε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Μετά το 6-4, ο Άρης έτρεξε ένα σερί 6-0 με τους Μπλούμπεργκς και Τολιόπουλο και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 10-6 στο 4′. Ο Λετονός φόργουορντ με δύο τρίποντα οδήγησε τους Θεσσαλονικείς στο +5 (18-13). Οι φιλοξενούμενοι με έξι συνεχόμενους πόντους πέρασαν και πάλι μπροστά (21-20), λίγο προτού ο Ριντ διαμορφώσει το 22-21 για τους “κίτρινους” στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ήταν εκπληκτικό για το Μαρούσι, που έτρεξε σερί 7-0 με τους Νικολαΐδη, Μπρίσκο και Γούνταρντ για να προηγηθεί με 28-22. Ο Άρης χρειάστηκε κάτι παραπάνω από τρία λεπτά για να πετύχει τους πρώτους του πόντους. Οι Περσίδης και Χάρελ έδωσαν σημαντικές λύσεις στο σύνολο του Γιάννη Καστρίτη με τα εύστοχα μακρινά τους σουτ, ωστόσο η ομάδα των βορείων προαστίων ήταν αυτή που διατηρούσε συνεχώς το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με +6 (43-37) με τον Κόζι να κλείνει το ημίχρονο με τρίποντο.

Στην έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Ραντούλιτσα σημείωσε τέσσερις μαζεμένους πόντους και έδωσε στο Μαρούσι την πρώτη διψήφια διαφορά του αγώνα, διαμορφώνοντας το 47-37 στο 21′. O Άρης προσπάθησε να επιστρέψει, αλλά ο Τολιόπουλος δεν είχε άξιο συμπαραστάτη στην επίθεση και οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το διψήφιο προβάδισμά τους στο φινάλε της τρίτης περιόδου με το σκορ στο 60-50, παρά το γεγονός ότι ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο.

Με επιμέρους 8-2 για τον Άρη ξεκίνησε η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να αλλάζουν τα δεδομένα του αγώνα, μειώνοντας σε 62-58, 6:38 πριν το φινάλε του παιχνιδιού. Στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Σλαφτσάκης διαμόρφωσε το 64-60, όμως το Μαρούσι πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους και “καθάρισε” ουσιαστικά το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +9 (69-60) στο 37′, με τους γηπεδούχους να μένουν για σχεδόν τρία λεπτά χωρίς πόντο.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 37-43, 50-60, 67-73