Μάντσεστερ Σίτι – Γουλβς 5-1: Με οδοστρωτήρα Χάλαντ συνεχίζει το μπρα-ντε-φερ τίτλου με την Άρσεναλ

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε μπροστάρη τον οδοστρωτήρα Χάλαντ που πέτυχε τέσσερα γκολ κόντρα στη Γουλβς και χάρισε το τρίποντο στους πολίτες που συνεχίζουν το μπρα-ντε-φερ με την Άρσεναλ για τη μάχη του τίτλου. Ο Άλβαρες έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Η Μάντσεστερ Σίτι ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Γουλβς, έχοντας σεληνιασμένο τον Έρλινγκ Χάλαντ που πέτυχε και τα τέσσερα γκολ των πολιτών στη νίκη με 5-1. Έτσι η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα συνεχίζει δυναμικά τη μάχη του τίτλου με την Άρσεναλ, έχοντας στα χέρια της ουσιαστικά τον τίτλο, αρκεί να κάνει το απόλυτο νικών μέχρι και το φινάλε.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από νωρίς δυνατά στο ματς, θέλοντας να πάρουν από νωρίς το κεφάλι στο σκορ. Στο 10ο λεπτό κέρδισε πέναλτι ο Γκβάρντιολ σε μαρκάρισμα του Αΐτ Νουρί και ο Χάλαντ ανέλαβε την εκτέλεση, νικώντας τον Ζοζέ Σα. Ο Νορβηγός πέτυχε ένα ακόμα γκολ στο 35ο λεπτό με κεφαλιά μετά από γλυκιά σέντρα του Ρόδρι από τα δεξιά, που είδε την κίνηση του Χάλαντ στο δεύτερο δοκάρι.

Λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους ο Χάλαντ κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα που του έκανε ο Νέλσον Σεμέδο. Ο ίδιος το εκτέλεσε ξανά και νίκησε για δεύτερη φορά τον Ζοζέ Σα.

Στο δεύτερο μέρος η Γουλβς μείωσε με τον Χουάνγκ στο 53′, αλλά ένα λεπτό μετά ο Χάλαντ σκόραρε ξανά με ωραίο τελείωμα και ατομική ενέργεια μέσα στην περιοχή. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Άλβαρες στο 85′, δευτερόλεπτα μετά την έλευσή του στο ματς.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Ακάντζι, Ακέ, Γκβάρντιολ, Ρόδρι, Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Κόβασιτς, Φόντεν, Χάλαντ.

Γουλβς: Σα, Νουρί, Τότι Γκόμες, Κίλμαν, Σεμέδο, Ζοάο Γκόμες, Λεμινά, Τραορέ, Μπυοένο, Κούνια, Χουάνγκ.

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής

• Λούτον – Έβερτον 1-1 (31′ Αντεμπάγιο – 24′ πεν. Κάλβερτ Λιούιν)
  • Άρσεναλ – Μπόρνμουθ 3-0 (45′ πεν. Σακά, 70′ Τροσάρ, 90+7′ Ράις)
  • Μπρέντφορντ – Φούλαμ 0-0
  • Μπέρνλι – Νιούκαστλ 1-4 (86′ Οσέι – 19′ Γουίλσον, 35′ Λόνγκσταφ, 40′ Γκιμαράες, 55′ Ίσακ)
  • Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Νότιγχαμ 1-3 (17′ πεν. Μπρέρετον Ντίαθ – 27′, 65′ Χάντσον-Οντόι, 51′ Γέιτς)
  • Μάντσεστερ Σίτι – Γουλβς 5-1 (12′, 35′ 45+3′, 54′ Χάλαντ, 85′ Άλβαρες – 53′ Χουάνγκ)
  • 05/05 16:00 Τσέλσι – Γουέστ Χαμ
  • 05/05 16:00 Μπράιτον – Άστον Βίλα
  • 05/05 18:30 Λίβερπουλ – Τότεναμ
  • 06/05 22:00 Κρίσταλ Πάλας – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ