Η πρώτη ημέρα των τριήμερων εκδηλώσεων της 43η Γιορτής Κερασιούς ξεκίνησε σήμερα το βράδυ με την παρουσίαση χορευτικών συγκροτημάτων. Η γιορτή ξεκίνησε ομιλία με θέμα «η κερασοκαλλιέργεια στην Ελλάδα» από τον γεωπόνο του ΕΛΓΟ ΔΗΜΗΤΡΑ, Κώστα Καζαντζή.
Η βραδιά συνεχίστηκε με την παρουσίαση παραδοσιακών χορών από τον Σύλλογο Γυναικών Βόρειας Ηπείρου «Άσβεστη Φλόγα» και το τμήμα ενηλίκων του Μορφωτικού Πολιτιστικού Συλλόγου Αγιάς «Μιλτιάδης Δάλλας».
Αύριο η βραδιά ξεκινά με την παρουσίαση των ιδιωτικών αρχείων στο ΓΑΚ στο Μεταξοχώρι, όπου η κ. Α. Μαμούρη, αρχαιονόμος των ΓΑΚ Λάρισας θα παρουσιάσει το αρχείο του Μιλτιάδη Δάλλα.
![1717183495665 Λάρισα: Ξεκίνησε η 43η Γιορτή Κερασιού στο Μεταξοχώρι Αγιάς](https://www.ertnews.gr/wp-content/uploads/2024/05/1717183495665.jpg)
Το βράδυ θα γίνει ξενάγηση στο Παρθεναγωγείο όπου θα εκτίθενται έργα της κ. Μεταξίας Περηφάνου με τίτλο «Φρίντα Κάλο» και η βραδιά θα κλείσει με λαϊκή ορχήστρα στην πλατεία του Μεταξοχωρίου.
Οι εκδηλώσεις ολοκληρώνονται την Κυριακή .
More Stories
Στην Κέρκυρα η Χορωδία music Arte Ελασσόνας
Φεστιβάλ Σκόρδου Πλατυκάμπου – Πλήθος κόσμου στις εκδηλώσεις
Νύχτες κινηματογράφου στο Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας