Κάλιαρι 3-0: Άνετη τριάρα για τους γηπεδούχους, παραμένουν σε μπελάδες οι ροσομπλού

SERIE A

29.04.2024 | 23:38

Genoa's Johan Vasquez celebrates after scoring against Inter Milan during a Serie A soccer match between Inter Milan and Genoa at the San Siro stadium in Milan, Italy, Monday, March 4, 2024. (AP Photo/Luca Bruno)
Genoa’s Johan Vasquez celebrates after scoring against Inter Milan during a Serie A soccer match between Inter Milan and Genoa at the San Siro stadium in Milan, Italy, Monday, March 4, 2024. (AP Photo/Luca Bruno)
AP

Η Τζένοα επικράτησε 3-0 της Κάλιαρι για την 34η αγωνιστική τη Serie A, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν σε μπελάδες.

Η Τζένοα φιλοξένησε την Κάλιαρι για την 34η αγωνιστική της Serie A. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 3-0 των ροσομπλού, καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι στο πρώτο μέρος.

Ο Θόρσμπι άνοιξε το σκορ στο 17′, με τον Φρέντρουπ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του δέκα λεπτά αργότερα. Στο 63′ ο Γκούντμουντσον πέτυχε το 3-0. Ο Παντελής Χατζηδιάκος αγωνίστηκε βασικός για την Κάλιαρι, αλλά έγινε αλλαγή στο ημίχρονο.

Η Τζένοα είναι άνετη στην 12η θέση με 42 βαθμούς. Η Κάλιαρι είναι 14η, ωστόσο με 32 πόντους και στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

α αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής

• Φροζινόνε – Σαλερνιτάνα 3-0 (10′ πέν. Σοουλέ, 25′ Μπρεσιανίνι, 85′ Τζορτέα)
  • Λέτσε – Μόντσα 1-1 (90+2′ Κρστόβιτς / 90+6′ πέν. Πεσίνα)
  • Γιουβέντους – Μίλαν 0-0
  • Λάτσιο – Βερόνα 1-0 (72′ Ζακάνι)
  • Ίντερ – Τορίνο 2-0 (56′, 60′ Τσαλχάνογλου)
  • Μπολόνια – Ουντινέζε 1-1 (78′ Σαλεμάκερς / 45+1′ Παγέρο)
  • Αταλάντα – Έμπολι 2-0 (42′ πέν. Πάσαλιτς, 51′ Λούκμαν)
  • Νάπολι – Ρόμα 2-2 (64′ Ολιβέρα, 84′ πέν. Όσιμεν / 59′ πέν. Ντιμπάλα, 88′ Έιμπραχαμ)
  • Φιορεντίνα – Σασουόλο 5-1 (17′ Σοτίλ, 54′ Μαρτίνες Κουάρτα, 58′, 66′ Γκονσάλες, 62′ Μπάρακ / 57′ Θόρστβεντ)
  • Τζένοα – Κάλιαρι 3-0 (17′ Θόρσμπι, 27′ Φρέντρουπ, 63′ Γκούντμουντσον)