Sporades Tv News

Η ενημέρωση απο τις Βόρειες Σποράδες SporadesNew SporadesTv

“Σώθηκε” στις καθυστερήσεις ο Άγιαξ

Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, ο Αίαντας ήρθε ισόπαλος 2-2 με την Μπόντο Γκλιμτ και όλα είναι ανοιχτά για την ρεβάνς της ερχόμενης Πέμπτης.

Η Μπόντο/Γκλιμτ «ακούμπησε» μία πολύ μεγάλη νίκη επί του Άγιαξ στο Άμστερνταμ, παίρνοντας προβάδισμα δυο τερμάτων, όπως οι Ολλανδοί θα έπαιξαν όλα για όλα στο φινάλε κι έσωσαν την… παρτίδα ισοφαρίζοντας στο τελικό 2-2, στον πρώτο αγώνα των play off εισόδου στους «16» του Europa Conference League, αφήνοντας τα πάντα… ανοικτά ενόψει της επόμενης Πέμπτης (22/2) στο «Aspmyra Stadion».

Οι Νορβηγοί ήταν τρομερά κυνικοί στο transition και «χτύπησαν» δύο φορές στο 16′ και στο 64′ με τον 22χρονο μέσο Άλμπερτ Γκρονμπάεκ. Ο Άγιαξ προσπάθησε να… σώσει ότι μπορούσε στο φινάλε και το κατάφερε.

Πρώτα μείωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με το εύστοχο πέναλτι του Φαν ντεν Μπούμεν -σε μία φάση που αντίκρισε την απευθείας κόκκινη ο Μπιόρτουφτ της Μπόντο/Γκλιμτ και θα χάσει τη ρεβάνς- και στη συνέχεια ισοφάρισε στο 90’+7′ με εξαιρετικό πλασέ του Μπερχούις, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Τεράστιο διπλό πήρε και η εξαιρετική Ντινάμο Ζάγκρεμπ στη Σεβίλλη κόντρα στην Μπέτις, επικρατώντας 1-0 χάρις το εύστοχο πέναλτι του Πέτκοβιτς στο 76′, ενώ η Μακάμπι Χάιφα πήρε προβάδισμα απέναντι στην Γάνδη, νικώντας με 1-0 χάρις σε ένα πολύ ωραίο γκολ του Πιερό στο 65′.

Η Μακάμπι Χάιφα κέρδισε 1-0 την Γάνδη, ενώ Σερβέτ και Λουντογκόρετς έμειναν στο 0-0.