Η Μπεσίκτας πήρε το κύπελλο, 3-2 την Τραμπζονσπόρ

O 62ος τελικός του Κυπέλλου Τουρκίας εξελίχθηκε σε απόλυτο θρίλερ, με τη Μπεσίκτας να κατακτά τελικά το τρόπαιο με 3-2 επί της Τραμπζονσπόρ. Ο καταληκτικός αγώνας της διοργάνωσης, ο οποίος διεξήχθη στο «Ατατούρκ» της Κωνσταντινούπολης, κρίθηκε στις καθυστερήσεις!

Στο 89΄ η ομάδα της Τραπεζούντας κατάφερε να ισοφαρίσει με το Νικολά Πεπέ σε 2-2, κι ενώ όλα έδειχναν παράταση, την τελευταία λέξη στον αγώνα είχε ο Αλ Μουσράτι. Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο μέσος από τη Λιβύη διαμόρφωσε το τελικό 3-2 χαρίζοντας το Κύπελλο στους «μαύρους αετούς»!

Με τον Ταξιάρχη Φούντα στο αρχικό σχήμα παρέταξε την Τραμπζονσπόρ ο Αμπντουλάχ Αβτσί. Μάλιστα, οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 13΄ με τον Ονουάτσου, μετά από ατομική προσπάθεια. Πριν κλείσει το πρώτο μέρος και συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις του ματς, ο Γκεζάλ με πέναλτι έφερε το ματς στα ίσια (1-1) και στο 54΄ ο Ουκάν αντέτρεψε εντελώς το σκηνικό, δίνοντας προβάδισμα στη Μπεσίκτας.

Στο 56′ ο Τρεζεγκέ πήρε την θέση του Φούντα, με τους πρώην πρωταθλητές Τουρκίας να πιέζουν για την ισοφάριση. Τα κατάφεραν στο 89΄ με τον Πεπέ, αλλά ο Αλ Μουσράτι έμελλε να εξελιχθεί σε απόλυτο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης στο 90΄+4.

Η Μπεσίκτας πανηγύρισε με τον τρόπο αυτό το 11ο Κύπελλο στην Ιστορία της, σε μία σεζόν που δεν ήταν καθόλου καλή γι΄ αυτήν. Με το τρόπαιο που πήρε, όμως, «έσωσε την χρονιά», καθώς εξασφάλισε και την ευρωπαϊκή της συμμετοχή την επόμενη σεζόν και συγκεκριμένα στα playoffs του Europa League.

Η Τραμπζονσπόρ από την πλευρά της θα ξεκινήσει την προσπάθειά της για να βρεθεί στους ομίλους του Europa League από τον 2ο προκριματικό.