Euro 2024: Οδοστρωτήρας η Ισπανία, συνέτριψε 7-1 εκτός έδρας τη Γεωργία!

Η Ισπανία δεν είχε περιθώρια για άλλη απώλεια βαθμών στον 1ο προκριματικό όμιλο του EURO 2024, μετά την ήττα της απ’ την Σκωτία τον περασμένο Μάρτιο (2-0). Πήγε αποφασισμένη για το διπλό στην Τιφλίδα απέναντι στη Γεωργία και το κατέκτησε με… συνοπτικές διαδικασίες και με το εμφατικό 7-1 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, έχοντας σκοράρει τέσσερις φορές στο πρώτο ημίχρονο.

Την παράσταση βεβαίως -πέρα απ’ το χατ-τρικ του Άλβαρο Μοράτα- «έκλεψε» ο νεαρός Λαμίν Γιαμάλ της Μπαρτσελόνα, ο οποίος πέρασε στο γήπεδο ως αλλαγή στο 44ο λεπτό αντί του Όλμο (είχε μικροενοχλήσεις στο πόδι του) και σε ηλικία 16 ετών και 57 ημερών έγινε ο νεαροτερος ποδοσφαιριστής που φόρεσε τη φανέλα της πρώτης ομάδας της Ισπανίας.

TA ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Γιαμάλ μάλιστα -που μετρούσε 21 συμμετοχές με τις «μικρές» Εθνικές Ομάδες της Ισπανίας (από U15 έως U21)- συνδύασε το ντεμπούτο του στη «ρόχα» και με γκολ, καθώς βρήκε δίχτυα στο 74′ μετά το γύρισμα του Νίκο Γουίλιαμς, διαμορφώνοντας το 7-1.

Η «ρόχα» απλοποίησε τα πράγματα πριν απ’ το ημίωρο, παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Μοράτα (22′) και με το αυτογκόλ του Κβιρκβέλια (28′). Στο 30′ ακυρώθηκε από το VAR το γκολ του Ρουίθ ως οφσάιντ, όμως οι Ισπανοί συνέχισαν να είναι καταιγιστικοί, κλείνοντας το πρώτο 45λεπτο στο 4-0 χάρις στα τέρματα των Όλμο (38′) και το δεύτερο του Μοράτα (40′).

Στο 49′ ο Κχακβετάτζε μείωσε για τους Γεωργιανούς, όπως η Ισπανία συνέχισε να παίζει σε υψηλές «στροφές» μέσα στη βροχή και βρήκε άλλα δύο γκολ από το 60′ και μετά. Στο 65′ ο αρχηγός των Ισπανών Άλβαρο Μοράτα ολοκλήρωσε το χατ-τρικ, ενώ στο 68′ ο Νίκο Γουίλιαμς πρόσθεσε το όνομά του στη λίστα των σκόρερ, κάνοντας το 6-1.

Την τελική «πινελιά» στο ματς έβαλε ο Γιαμάλ στο 74′, εν μέσω αποθέωσης απ’ τους υπόλοιπους παίκτες της Ισπανίας για το εξαιρετικό ντεμπούτο του. Αξίζει να σημειωθεί πως πριν από το συγκεκριμένο ματς, η Γεωργία ήταν αήττητη στα τελευταία 7 εντός έδρας παιχνίδια της, μετρώντας 5 νίκες και 2 ισοπαλίες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής στους προκριματικούς ομίλους του EURO 2024: