Η ενημέρωση απο τις Βόρειες Σποράδες SporadesNew SporadesTv

Ατλέτικο 0-1: Οι ροχιμπλάνκος πέρασαν από τη Νησί και έκαναν βήμα προς το Champions League

LA LIGA

04.05.2024 | 23:55

Οι παίκτες της Ατλέτικο πανηγυρίζουν γκολ τους στο "Κάιπ" του Ρότερνταμ απέναντι στην Φέγενορντ | 28 Νοεμβρίου 2023
Οι παίκτες της Ατλέτικο πανηγυρίζουν γκολ τους στο “Κάιπ” του Ρότερνταμ απέναντι στην Φέγενορντ | 28 Νοεμβρίου 2023
@2023 PATRICK POST/AP IMAGES

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 1-0 της Μαγιόρκα στο Νησί και είναι πλέον ακόμα πιο κοντά στην κατάληψη της τέταρτης θέσης που την πριμοδοτεί με ένα εισιτήριο στο Champions League της επόμενης χρονιάς. Ο Ροντρίγκο Ρικέλμε πέτυχε το χρυσό γκολ της ομάδας του Ντιέγκο Σιμεόνε.

Η Ατλέτικο πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη της στη La Liga, καθώς μετά το κρίσιμο ματς με την Αθλέτικ, επικράτησε και στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Μαγιόρκα εκτός έδρας, βάζοντας γερές βάσεις για την τετράδα και το Champions League της νέας σεζόν.

Οι ροχιμπλάνκος πέτυχαν το γκολ της νίκης στο πέμπτο λεπτό, χάρη στην υπέροχη ατομική ενέργεια του Ροντρίγκο Ρικέλμε που απέφυγε όμορφα έναν αντίπαλο και με πλασέ από το ημικύκλιο της περιοχής άφησε άγαλμα τον Ραΐκοβιτς. Η Ατλέτικο είχε την ευκαιρία για να σφραγίσει το τρίποντο στο 30ο λεπτό, όμως η προσπάθεια του Μάριο Ερμόσο σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος η Μαγιόρκα ισορρόπησε το παιχνίδι και πίεσε για την ισοφάριση, δίχως όμως αποτέλεσμα. Η καλύτερη στιγμή της ήταν η προσπάθεια του Κάιλ Λάριν στο 76′, που είχε απάντηση από τον Όμπλακ.

Η Ατλέτικο πλέον είναι στο +6 από την Αθλέτικ και απομένουν τέσσερις αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, ενώ η Μαγιόρκα είναι στο +6 από τη ζώνη του υποβιβασμού (και τη 18η Κάντιθ).

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής

• Χετάφε – Αθλέτικ 0-2 (27′, 51′ Γουίλιαμς)
  • Ρεάλ Σοσιεδάδ – Λας Πάλμας 2-0 (33′ Σουάρες αυτ., 45+1′ Μπέκερ)
  • Ρεάλ – Κάντιθ 3-0 (51′ Ντίαθ, 68′ Μπέλιγχαμ, 90+3′ Χοσέλου)
  • Ζιρόνα – Μπαρτσελόνα 4-2 (4′ Ντόβμπικ, 65′, 74′ Πορτού, 67′ Γκουτιέρες – 3′ Κρίστενσεν, 45+1′ πεν. Λεβαντόβσκι)
  • Μαγιόρκα – Ατλέτικο 0-1 (5′ Ρικέλμε)
  • 05/05 15:00 Οσασούνα – Μπέτις
  • 05/05 17:15 Θέλτα – Βιγιαρεάλ
  • 05/05 19:30 Βαλένθια – Αλαβές
  • 05/05 22:00 Ράγιο Βαγεκάνο – Αλμερία
  • 05/05 22:00 Σεβίλλη – Γρανάδα