Αποχαιρέτησε με βαριά ήττα ο Απόλλωνας

Σε ένα αρκετά ελεύθερο παιχνίδι στην Πάτρα, ο τοπικός Απόλλωνας φιλοξένησε το Λαύριο, με την πρώτη περίοδο να είναι άκρως συναρπαστική με δεδομένες τις προδιαγραφές της αναμέτρησης και την Αχαϊκή ομάδα και επίσημα υποβιβασμένη. Με τον Καστανέδα να είναι αυτός που έδινε τον ρυθμό για την Λαυρεωτική ομάδα, ο Τσαντ Μπράουν προσπάθησε να κρατήσει τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ, αλλά μάταια, καθώς οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με επτά πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας αρκετές ευκαιρίες για να αυξήσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά τους.

Η δεύτερη περίοδος ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με τους παίκτες του Λαυρίου να έχουν τα ηνία της αναμέτρησης και τον Απόλλωνα να είναι θεατής στα καλάθια των φιλοξενούμενων. Με το σκορ να ξεφεύγει, το Λαύριο έκλεισε με διαφορά μεγαλύτερη των 15 πόντων και το 51-33 να είναι αυτό με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος το Λαύριο έκανε τεράστιο σερί πόντων , καθώς οι γηπεδούχοι δεν είχαν καμία απάντηση με τους παίκτες του Μέξα να είναι “μηχανές παραγωγής καλαθιών”. Το τελικό σκορ έκλεισε στο βαρύ 104-66 , με τους Πατρινούς να αποχαιρετούν την Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 33-51,50-71, 66-104