Sporades Tv News

Η ενημέρωση απο τις Βόρειες Σποράδες SporadesNew SporadesTv

AEK-Ολυμπιακός 1-0 (Πρώτο ημίχρονο) – Zougla

Στην Opap Arena διεξάγεται αυτήν την ώρα (Cosmote Sport 1) το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό.

Οι δύο ομάδες διασταυρώνουν τα ξίφη τους στη σε ένα ματς με εξαιρετικό ενδιαφέρον, όπου μεταξύ άλλων θα μετρήσουν τις δυνάμεις τους στην εφετινή μάχη του τίτλου.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Με εκπλήξεις παρέταξε την ΑΕΚ ο Αλμέιδα στο αποψινό ντέρμπι, καθώς άφησε στον πάγκο τον Πινέδα και ξεκίνησε βασικό τον Αραούχο.

Στον αντίποδα μία μεγάλη έκπληξη επιφύλαξε και ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ στο αρχικό σχήμα των Πειραιωτών καθώς έδωσε φανέλα βασικού στον Ποντένσε αντί του Μπιέλ.

Στην ΑΕΚ ανήκε η πρώτη καλή ευκαιρία στο ντέρμπι: στο 7ο λεπτό 0 Τσούμπερ έπιασε ένα δυνατό σουτ, με τον Πασχαλάκη να δείχνει σε ετοιμότητα, διώχνοντας την μπάλα  σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Πορτογάλος διαιτητής του ματς καταλόγισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Κίνι στον Ρότα, ωστόσο μετά από προτροπή του συμπατριώτη του στο VAR να δει τη φάση ο ίδιος στο on field review πήρε πίσω την απόφασή του.

Στο 18′ ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού έκανε μία τρομερή επέμβαση σε καρφωτή κεφαλιά του Μοχαμάντι με το ένα χέρι, ωστόσο στο 22′ η τρίτη μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ αποδείχθηκε και… φαρμακερή για τους Πειραιώτες.

Μετά από ωραίο ένα-δύο του Ρότα με τον Ελίασον, ο πρώτος έκανε το σουτ που εν τέλει κατέληξε σε ασίστ στον Πόνσε, ο οποίος από κοντά, όντας αμαρκάριστος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει προ κενής εστίας για το 1-0.

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-0

Γκολ: 22′ Πόνσε (ΑΕΚ)

Κίτρινες: Φορτούνης (Oλυμπιακός), Σιμάνσκι (ΑΕΚ)

Κόκκινες:

Δοκάρια:

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμάντι, Γιόνσον, Σιμάνσκι, Ελίασον, Τσούμπερ, Αραούχο, Πόνσε

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Κίνι, Φρέιρε, Ρέτσος, Ροντινέι, Χέσε, Καμαρά, Φορτούνης, Ποντένσε, Μασούρας, Ελ Κααμπί.

Διαιτητής: Αρτούρ Σοάρες (Πορτογαλίας), Βοηθοί: Πάολο Σοάρες, Ριμπέιρο (Πορτογαλίας), 4ος: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
VAR: Μιγκέλ Ούγκο (Πορτογαλίας), AVAR: Ψαρρής (Ζακύνθου)