Υποθήκη παραμονής για το Μαρούσι στο Λαύριο

Η νεοφώτιστη ομάδα των βορείων προαστίων πραγματοποίησε μία σπουδαία εμφάνιση στο κλειστό της Λαυρεωτικής και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της (93-88) στη Basket League, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για τη σωτηρία της, αν και το πρωτάθλημα βρίσκεται μόλις στην 6η αγωνιστική.

Έπειτα από 12 χρόνια, το Μαρούσι πανηγύρισε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στην κορυφαία κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ, επικρατώντας με 93-88 του Λαυρίου, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, με το οποίο έπεσε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής. Το σύνολο του Γιώργου Λιμνιάτη ανέβηκε στο 2-4 και κατάφερε να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις της κατάταξης. Από την άλλη, η ομάδα του Κώστα Μέξα έπεσε στο 3-3, με τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για τους γηπεδούχους, που έδωσαν γρήγορο ρυθμό στον αγώνα, εκμεταλλεύτηκαν κάθε αδυναμία των αντιπάλων στο αμυντικό τρανζίσιον, έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και προηγήθηκαν με 7-2, έπειτα από μόλις 1:20, με καλάθια των Μουρ και Θόρντον. Το Λαύριο ανέβασε πολύ ψηλά τον δείκτη του σκορ και άρχισε να ακολουθεί στο ίδιο πλαίσιο και το Μαρούσι που βρήκε λύσεις με τους Ραντούλιτσα και Μπρίσκο. Ένα εξαιρετικό διάστημα του Ντε Τζούλιους οδήγησε την ομάδα της Λαυρεωτικής στο +9 (25-16) στο 9′, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 27-21 στο φινάλε του πρώτου δεκάλεπτου.

Διαφορετική εικόνα παρουσίασαν στη συνέχεια οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη, καθώς ανέβασαν ένταση στην άμυνά τους και προβλημάτισαν τους γηπεδούχους, που έμειναν χωρίς πόντο για περισσότερο από τρία λεπτά. Στο ίδιο διάστημα το Μαρούσι πέτυχε εννέα πόντους και προσπέρασε με 30-27. Ο Καστανέδα με πέντε συνεχόμενους πόντους έβαλε μπροστά το Λαύριο με 32-30, αλλά με τους Γιαννόπουλο και Ραντούλιτσα η ομάδα των βορείων προαστίων πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (36-32). Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +8 (45-37), 1:27 πριν το ημίχρονο, αλλά η ομάδα του Κώστα Μέξα μείωσε σε 47-43 στην ανάπαυλα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισορροπήσουν την αναμέτρηση, ισοφαρίζοντας σε 49-49 στο 22′, με τους Χέλεμς και Θόρντον να παίρνουν τις προσπάθειες επιθετικά. Ακολούθησε ένα επιμέρους 13-3 για το Μαρούσι που πήρε διψήφια διαφορά στο 26′, με τον Μπρίσκο να διαμορφώνει το 62-52 με συνεχόμενα καλάθια. Το τάιμ άουτ στο σημείο αυτό αφύπνισε τους παίκτες του Λαυρίου, που μετά το 65-54 στο 27′ άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, μειώνοντας ακόμη και σε απόσταση ενός τριπόντου (69-66), με buzzer beater σουτ του Θόρντον, στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν αρκετά συναρπαστικό με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ. Το Μαρούσι φάνηκε να πλησιάζει στη νίκη, όταν προηγήθηκε 83-76, 4:34 πριν το φινάλε. Ωστόσο μετά το 85-81 των φιλοξενούμενων το Λαύριο απάντησε με επτά πόντους του Θόρντον, που έβαλε μπροστά την ομάδα του με 88-85. Ωστόσο οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς πόντο στα τελευταία δύο λεπτά του ματς και οι φιλοξενούμενοι με καλάθια των Ραντούλιτσα και Γιαννόπουλου, αλλά και μεγάλες άμυνες, έφθασαν στη νίκη με το τελικό 93-88.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 43-47, 66-69, 88-93

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 15 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 λάθη), Χέλεμς 12 (3/8 σουτ, 6/6 βολές), Ντε Τζούλιους 17 (8/13 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Καββαδάς 1, Θόρντον 29 (6/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5/5 βολές), Καστανέδσα 8 (1), Γκρόμοβς 2, Ζάρας 2, Σπρίντζιος, Παπαδάκλης 2

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 5 (2/8 σουτ, 6 ριμπάουντ), Τζούστον 12 (6/11 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπρίσκο 24 (11/14 δίποντα, 2/3 βολές, 3 ασίστ), Ραντούλιτσα 18 (8/9 δίποντα, 2/3 βολές), Νικολαΐδης 6 (1), Στασινός 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπόγρης, Ιορδάνου, Γιαννόπουλος 18 (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Λούκοβιτς 5 (2/8 σουτ)