Στους “4” του Παρισιού ο Τσιτσιπάς

Εξαιρετική εμφάνιση και άνετη νίκη με 2-0 (6-3, 6-4) επί του Κάρεν Κατσάνοφ για τον Έλληνα πρωταθλητή, που για δεύτερη συνεχή χρονιά προκρίθηκε στα ημιτελικά του Paris Masters, σημειώνοντας την 300ή νίκη της καριέρας του.

Σε πολύ καλή κατάσταση βρίσκεται ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που θα δώσει το “παρών” σε τρίτο σερί ημιτελικό μετά τα τουρνουά σε Αμβέρσα και Βιέννη το προηγούμενο διάστημα. Αντίπαλός του αυτή τη φορά θα είναι ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ (4/11, 15.00), με έπαθλο μία θέση στον τελικό του Paris Masters. Aπέναντι στον Βούλγαρο, ο Έλληνας τενίστας μετρά έξι νίκες σε επτά αγώνες.

Ο Τσιτσιπάς πήρε πιο εύκολα απ’ ότι αναμενόταν την πρόκριση απέναντι στο νο.15 του κόσμου, τον Κάρεν Κατσάνοφ, καθώς υπέταξε τον Ρώσο σε μόλις 80 λεπτά με 2-0 σετ (6-3, 6-4). Το “κλειδί” για το 1-0 ήταν το break στο τέταρτο game από τον Έλληνα πρωταθλητή. Ωστόσο, στο δεύτερο σετ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (4-3), όμως κατάφερε να πάρει τρία συνεχόμενα games και να λήξει το ματς.//ΜΠ.