Ράγιο Βαγεκάνο 2-2: Ο Εν Νεσιρί έσωσε τον βαθμό στο 90+5′

LA LIGA

Ο Γιουσούφ εν Νεσιρί της Σεβίλλης πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι για το Super Cup Ευρώπης 2023 στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" | Τετάρτη 16 Αυγούστου 2023
Ο Γιουσούφ εν Νεσιρί της Σεβίλλης πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι για το Super Cup Ευρώπης 2023 στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” | Τετάρτη 16 Αυγούστου 2023
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΣ/INTIME SPORTS

Η Σεβίλλη βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ από τη Ράγιο Βαγεκάνο στην Ανδαλουσία, όμως κατάφερε να πάρει την ισοπαλία 2-2 χάρη σε γκολ του Γιουσέφ εν Νεσιρί στις καθυστερήσεις.

Η Σεβίλλη βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όμως κατάφερε να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας 2-2 από τη Ράγιο Βαγεκάνο στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν” για την 9η αγωνιστική της La Liga, έπειτα από γκολ στις καθυστερήσεις του Γιουσέφ εν Νεσιρί.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά στο 1ο μέρος με τους Όσκαρ Βαλεντίν και Άλβαρο Γκαρθία, την ώρα που οι γηπεδούχοι έστελναν την μπάλα στα δοκάρια.

Η αντεπίθεση άρχισε στο 2ο μέρος, με τον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ να κάνει δύο αλλαγές στην ανάπαυλα και να χάνει από το 37′ τον Φερνάντο με τραυματισμό. Η είσοδος των Αντριά Πεντρόσα και Λούκας Οκάμπος έκανε πιο επιθετική τη Σεβίλλη και στο 50′ ο Τζιμπρίλ Σο μείωσε το σκορ.

Οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη για τους γηπεδούχους, όμως χρειάστηκε το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ώστε ο Εν Νεσιρί να σκοράρει και να γράψει το 2-2.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

• Αθλέτικ – Αλμερία 3-0 (10′ Γκουρουθέτα, 63′ Ντ. Γκαρθία, 81′ Σάνθετ)
  • Κάντιθ – Ζιρόνα 0-1 (59′ Α. Γκαρθία)
  • Ρεάλ – Οσασούνα 4-0 (9′, 54′ Μπέλιγχαμ, 65′ Βινίσιους, 70′ Χοσέλου)
  • Μαγιόρκα – Βαλένθια 1-1 (5′ Ροντρίγκεθ / 45+3′ Λόπεθ)
  • Σεβίλλη – Ράγιο Βαγεκάνο 2-2 (50′ Σο, 90+5′ Εν Νεσιρί / 21′ Βαλεντίν, 26′ Α. Γκαρθία)
  • 08/10 15:00 Βιγιαρεάλ – Λας Πάλμας
  • 08/10 17:15 Ατλέτικο – Ρεάλ Σοσιεδαδ
  • 08/10 19:30 Αλαβές – Μπέτις
  • 08/10 19:30 Θέλτα – Χετάφε
  • 08/10 22:00 Γρανάδα – Μπαρτσελόνα