Παράκτιοι Μεσογειακοί Αγώνες 2023: Σπουδαία πρόκριση στους “8” για Αλεξόγλου και Πασχαλάκη

Σπουδαία πρόκριση στα προημιτελικά των Παράκτιων Μεσογειακών Αγώνων στο Ηράκλειο Κρήτης πανηγύρισαν οι νεαρές Θεσσαλονικιές πρωταθλήτριες.

Η 13χρονη Αλεξόγλου και η 15χρονη Πασχαλάκη που συμμετέχουν για πρώτη φορά σε διεθνής διοργάνωση γυναικών, προκρίθηκαν στους “12” της διοργάνωσης ως 2ες στον Γ’ όμιλο με μία νίκη κόντρα στις Ακάρι, Βουρ από το Λίβανο.

Στον αγώνα για την πρόκριση στα προημιτελικά επικράτησαν των Μαχασίν, Γιάκι από το Μαρόκο με 2-0 (21-19, 24-22) σετ. Στο πρώτο σετ η Ελληνική ομάδα ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και το κατέκτησε με 21-19.

Στο δεύτερο το 15-12 έγινε 16-18 για το Μαρόκο, αλλά ήρθε η ισοφάριση σε 18-18 με άσσο της Αλεξόγλου. Το νεαρό δίδυμο δεν κατάφερε να πάρει το ματς στα δύο πρώτα ματς μπολ που είχε, ενώ το Μαρόκο είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στο 21-22 μετά από άουτ επίθεση της Πασχαλάκη. Η ίδια όμως έκανε το 22-22, στην επόμενη φάση η Αλεξόγλου με μπλοκ έκανε το 23-22 και η Πασχαλάκη έκανε με άσσο το 24-22.//Γ.