Πήρε το “κιτρινόμαυρο” ντέρμπι η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή στην Μίκρα επί του Άρη και έφυγε με το τρίποντο από την Θεσσαλονίκη με 3-1 σετ, για την 16η αγωνιστική της Volley League.

Στο πρώτο σετ, ο Άρης προηγήθηκε με 6-3 και 9-5, αλλά η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο με 9-8. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και με το σκορ 14-14 οι «κιτρινόμαυρες» έκαναν το 17-14 και λίγο αργότερα η διαφορά ανέβηκε στο +5 (21-16). Χωρίς να απειληθεί ο Άρης κατέκτησε το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα πέντε πόντων με 7-12 και χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο στον Άρη, με πρωταγωνίστρια τη Στράντζαλη έγινε το 1-1 με 16-25.

Η ΑΕΚ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο τρίτο σετ και πήρε προβάδισμα με 3-9. Παρά την προσπάθεια του Άρη που μείωσε στους τέσσερις, με την Στράντζαλη και πάλι η ΑΕΚ αύξησε τη διαφορά στους επτά (10-18). Ο Άρης μείωσε στους έξι αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό και η Ένωση κατέκτησε το σετ με 18-25.

Και στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ βρέθηκε να προηγείται με 3-6 και 4-9. Οι «κιτρινόμαυρες» δεν τα παράτησαν και με ένα σερί 4-0 μείωσαν στον έναν πόντο (8-9). Η ΑΕΚ απάντησε με δικό της σερί και έκανε το 8-12 αλλά μετά από φοβερές μάχες ο Άρης μείωσε και πάλι στον έναν με 11-12, για να έρθει η ισοφάριση λίγο αργότερα (14-14). Οι «κιτρινόμαυρες» με λύσεις από το μπλοκ, προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο τέταρτο σετ με 19-18, η ΑΕΚ όμως απάντησε με ένα σερί 0-5 και έκανε το 19-23 και πήρε τη νίκη με 20-25.

Διαιτητές: Ισκάς, Σταυριανίδης, Παρατηρητής: Κάλλης, Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδης, Γραμματεία: Κουμπλή.