Πέρασε από τα ζαχαρωτά και κυνηγάει την Σίτι

Η Άρσεναλ επικράτησε της Έβερτον με 1-0 σε μία αναμέτρηση που δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά ο Τροσάρντ έλυσε τον “γόρδιο δεσμό” και έδωσε την νίκη στην ομάδα του Αρτέτα.

Ο Αγώνας

Στο Γκούντισον Παρκ η Έβερτον έψαχνε το πρώτο θετικό αποτέλεσμα στην σεζόν, κόντρα σε μια ομάδα που φέτος δεν έχει ηττηθεί στην Premier League. Η Άρσεναλ του Μικέλ Αρτέτα στο φετινό πρωτάθλημα δεν γνωρίζει πως είναι το αρνητικό αποτέλεσμα εκτός έδρας, καθώς είχε επικρατήσει της Κρίσταλ Πάλας την δεύτερη αγωνιστική με 1-0. Οι “Κανονιέρηδες” ήταν απειλητικοί στο πρώτο ημίχρονο έχοντας πολλές στιγμές για να προηγηθούν, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκαν. Ο Μαρτινέλι σκόραρε στο 20ο λεπτό, όμως μέσω του VAR το τέρμα του ακυρώθηκε.

Ο Τροσάρντ στο 69ο λεπτό ξεκόλλησε την ομάδα του, που πήγε να την πατήσει στην έδρα των “ζαχαρωτών” και με το Σον Ντάις να έχει πολλά σύννεφα πάνω από την θέση του καθώς για έναν ακόμα αγώνα η ομάδα του έμεινε χωρίς βαθμούς.

ΓΚΟΛ: 69′ Τροσάρντ