Sporades Tv News

Η ενημέρωση απο τις Βόρειες Σποράδες SporadesNew SporadesTv

Νις 2-3: Ο Εμπαπέ έβαλε την γκολάρα του αγώνα, αλλά ο Μόφι έστησε πάρτι στο Παρκ ντε Πρενς

Με δύο γκολ και μία ασίστ ο Μόφι χάρισε στη Νις ένα μεγάλο διπλό στο Παρκ ντε Πρενς, με τους Νικαιώτες να επικρατούν επί της Παρί με 3-2 για την 5η αγωνιστική της Ligue 1.

Η Παρί, που αποχαιρέτησε τον Μάρκο Βεράτι, γνώρισε την ήττα από τη Νις με 3-2 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Ligue 1, με τους Νικαιώτες να αποχωρούν από το Παρκ ντε Πρενς με το διπλό και τρίποντο που τους ανέβασε στη 2η θέση.

Ο ήρωας για τους φιλοξενούμενος δεν ήταν άλλος από τον Μόφι, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ και μοίρασε μία ασίστ, ενώ ο Κιλιάν Εμπαπέ πέτυχε τα δύο τέρματα για τους Παριζιάνους και την γκολάρα του αγώνα.

Αρχικά, η Νις άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό του αγώνα. Έπειτα από κόντρες μέσα στην περιοχή της Παρί, η μπάλα κατέληξε στον Μόφι κι εκείνος έκανε το σουτ για το 0-1.

Πέντε λεπτά μετά, ο Ντοναρούμα πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση, σταματώντας τον Τουράμ από το να κάνει το 0-2, ενώ λίγο μετά κι ο Ντεμπελέ σπατάλησε τεράστια ευκαιρία των Παριζιάνων να ισοφαρίσου. ‘

Τελικά, το ματς ήρθε στα ίσια στο 29′, με τον Εμπαπέ να σκοράρει μετά από παράλληλη μπαλιά του Χακίμι. Η χαρά των γηπεδούχων όμως, διήρκησε μέχρι το 53′, όταν ο Λαμπόρντ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Νις ύστερα από ασίστ του Μόφι.

Ο τελευταίος ξαναχτύπησε στο 68ο λεπτό και με δεύτερο γκολ, έκανε το 3-1. Ο Εμπαπέ μείωσε σε 3-2 ωστόσο, στο 87′ πετυχαίνοντας ένα φανταστικό γκολ με βολέ.

Παρί: Ντοναρούμα, Χακίμι, Περέιρα, Σκρίνιαρ, Ερναντέζ, Ζαΐρε Έμερι, Σολέρ (64′ Ουγκάρτε), Βιτίνια, Ντεμπελέ (67′ Μπαρκολά), Ράμος (64′ Κολό Μουανί), Εμπαπέ.

Νις: Μπούλκα, Μπαρντ (79′ Περό), Ντάντε, Τοντιμπό, Λοτόμπα, Τουράμ (87′ Ροζάριο), Νταγισιμιγέ, Σανσόν (71′ Μπουνταουί), Ντιόπ (71′ Γκεσάν), Μοφί (80′ Μπογκά), Λαμπόρντ.