Sporades Tv News

Η ενημέρωση απο τις Βόρειες Σποράδες SporadesNew SporadesTv

Νίκη με 78-63 επί του ΠΑΟΚ για το Περιστέρι

Το Περιστέρι πανηγύρισε τη νίκη, με 78-63, επί του ΠΑΟΚ, στην Αθήνα, στη δεύτερη μεταξύ τους φιλική αναμέτρηση. Tόσο ο τεχνικός του Περιστερίου, Βασίλης Σπανούλης, όσο και αυτός του ΠΑΟΚ, Φώτης Τακιανός, έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα, εν όψει της έναρξης της σεζόν.

Από πλευράς Περιστερίου, ο Τρέβορ Τόμπσον δεν χρησιμοποιήθηκε, καθώς ακολουθεί ατομικό πρόγραμμα εξαιτίας του προβλήματος στον αγκώνα του χεριού του.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Από πλευράς ΠΑΟΚ, ο Τζαμάνι ΜακΝικς δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο μέρος, καθώς γύρισε το πόδι του στη διάρκεια του πρώτο ημιχρόνου. Μαργαρίτης και Σχίζας έμειναν στη Θεσσαλονίκη λόγω ίωσης.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (23-25 στο 10’), στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με +7 (32-39 στο 15’), όμως συνεχόμενοι πόντοι του Τζέιλεν Χαντς έδωσαν στο Περιστέρι bwin τη δυνατότητα να κλείσει το πρώτο ημίχρονο έχοντας τοο προβάδισμα (46-43 στο 20’).

Στο δεύτερο μέρος, η πολύ καλή άμυνα των παικτών του Βασίλη Σπανούλη (δέχθηκαν μόλις 20 πόντους σε 20 λεπτά) επέτρεψε στους «κυανοκίτρινους» να ξεφύγουν στο σκορ (57-49 στο 28’ και 65-51 στο 32’) και να φτάσουν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 46-43, 59-49, 78-63

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 2, Ράγκλαντ 10 (1), Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Ξανθόπουλος 2, Χαντς 15, Πουλιανίτης 2, Κασελάκης 12, Ρένφρο 12, Ουίλιαμς 5 (1), Χουγκάζ 9 (1), Ζούγρης 4.

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Φλάτεν 8 (2), Γκίλμορ 8, ΜακΝις 8, Χάρισον 4, Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 13, Φρίντρικσον, Αρσενόπουλος 2, Σωτηρίου 12, Μπελιάουσκας 8 (2).