Με… ανατροπή η πρώτη νίκη του Σφαιρόπουλου

Ο Έλληνας τεχνικός ηγείται του Ερυθρού Αστέρα και σήμερα είδε την ομάδα του να νικάει εντός έδρας την Μπάγερν, με σκορ 74-68, αποκομίζοντας έτσι το πρώτο του θετικό αποτέλεσμα στην επιστροφή του στην Euroleague.

Οι “ερυθρόλευκοι” της Σερβίας υποδέχθηκαν στην “Stark Arena” τους “Βαυαρούς”, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της ευρωπαϊκής διασυλλογικής οργάνωσης, επικρατώντας με τελικό σκορ 74-68, μετά από… μυθική ανατροπή. Με αυτή την εμφάνιση, ο Σφαιρόπουλος επέστρεψε στις νίκες στην Euroleague.

Ο αγώνας:

Το ματς εκτυλίχθηκε αρχικά σε χαμηλό τέμπο με το πρώτο καλάθι να σημειώνεται όταν είχαν περάσει 2 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα, δια χειρός Λούκα Μίτροβιτς για τους γηπεδούχους. Οι δύο ομάδες πορευόντουσαν χέρι χέρι, μέχρι τα δυόμιση τελευταία λεπτά την πρώτης περιόδου, όταν και οι Μπόνγκα, Έντουαρτς και Ιμπάκα έκαναν το 19-12 για την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, Νταβίντοβατς και Τόμπεϊ ανέλαβαν να κλείσουν την ψαλίδα της διαφοράς (19-17, με 9 λεπτά να απομένουν), αλλά ο Φρανσίσκο, πρώην παίκτης του Περιστερίου και του Βασίλη Σπανούλη, απάντησε και δημιούργησε εκ νέου διαφορά τάξεως έξι πόντων, σχεδόν στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου (25-19, με 5:23 να απομένουν). Με τον Νέιπιερ όμως, ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε στους τρεις (29-26, με 3:21 να απομένουν), αλλά με τρίποντα των Βάιλερ-Μπαμπ και Ομπστ αύξησαν στους εννιά (35-36, με 2:21 να απομένουν). Οι Μπολομπόι και Χάνγκα όμως, αντέδρασαν και φρόντισαν να πάνε στα αποδυτήρια όντες στο +2, αφού ο δεύτερος ευστόχησε πίσω από τα 6.75μ. στην λήξη της περιόδου και έκανε το 35-33 για το πρώτο μισό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η κατάσταση δεν άλλαξε για τους γηπεδούχους, αφού οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά από πριν και ανέβασαν ρυθμό. Ο Μπούκερ ήταν εκείνος που με το καλάθι του έκανε το 43-33, με 7:39 να απομένουν, ενώ στα 5:26 ο Έντουαρντς εκτόξευσε την διαφορά στους 13 (51-38). Ωστόσο, η σερβική ομάδα μείωσε στους έξι πόντους, λήγοντας την περίοδο στο 59-53.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν εκείνο της… ανατροπής! Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου μπήκαν στο παρκέ για τα καλά και όχι μόνο γύρισαν το ματς, με τους Νέιπιερ, Μπολομπόι και Τεόντοσιτς, αλλά κατάφεραν να προηγηθούν και με πέντε πόντους, από βολές του Ντος Σάντος. Ο Μπολμάρο απάντησε με δίποντο, με 4:30 να απομένουν και με βολές του ίδιου, το ματς έγινε 65-64, αλλά ο Τεόντοσιτς ευστόχησε σε τρίποντο. Ο Μπόνγκα έκανε το 68-66, 2:30 πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης και ο Μπολμάρο ισοφάρισε στο 1:15, αλλά ο 36χρονος Σέρβος του Ερυθρού σκόραρε με μία βολή για το 69-68 και 20 δευτερόλεπτα πριν το άκουσμα της κόρνας. Ο Ντος Σάντος ευστόχησε πίσω από την γραμμή του τριπόντου και έκανε το 71-68. Το τελικό σκορ “έγραψε” 74-68 από βολές του Μπολομπόι.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 33-35, 53-59, 74-68.//ΓΚ.