Βαλένθια 2-1: Τεράστια ανατροπή στο τέλος και ξανά μόνη πρώτη

LA LIGA

Οι παίκτες της Ζιρόνα πανηγυρίζουν μία ιστορική νίκη απέναντι στην Ρεάλ για την La Liga | 25 Απριλίου 2023
@2023 JOAN MONFORT/AP IMAGES

Η Ζιρόνα παραλίγο να χάσει ξανά βαθμούς, αλλά με τον Κριστιάν Στουάνι έκανε απίθανη ανατροπή στο τέλος και υπέταξε με 2-1 τη Βαλένθια, μένοντας μόνη πρώτη στην κορυφή της La Liga.

Κακή παρένθεση αποδείχθηκε η εντός έδρας ισοπαλία με την Αθλέτικ για τη Ζιρόνα, η οποία επέστρεψε στις νίκες έστω και με αγχωτικό τρόπο. Το 2-1 επί της Βαλένθια στο “Μοντιλίβι” για τη 15η αγωνιστική της La Liga την άφησε ξανά μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα, με αγώνα παραπάνω από τη Ρεάλ.

Οι Καταλανοί τα βρήκαν σκούρα απέναντι στις φορμαρισμένες “νυχτερίδες”, οι οποίες έκλεισαν τους διαδρόμους και για μεγάλο διάστημα το παιχνίδι δεν είχε φάσεις. Οι δύο προπονητές απέφυγαν τις αλλαγές (πλην της αναγκαστικής του Γιανχέλ Ερέρα για τους γηπεδούχους), όμως λίγο μετά την έναρξη του 2ου μέρους όλα άλλαξαν.

Η Βαλένθια βρήκε γκολ με ον Ούγκο Ντούρο και κατόπιν παραχώρησε εξ ολοκλήρου την μπάλα στους γηπεδούχους. Η Ζιρόνα προσπαθούσε να “τρυπήσει” την άμυνα των φιλοξενουμένων και τα κατάφερε καθυστερημένα, με το Κριστιάν Στουάνι στο 82′, επτά λεπτά αφότου πέρασε στο ματς.

Δεν επαναπαύθηκε με τον βαθμό της ισοπαλίας και συνέχισε να επιτίθεται, φτάνοντας σε νέο γκολ με τον Ουρουγουανό στο 88′. Στις καθυστερήσεις, ο ο Σάβιο έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR, όμως οι Καταλανοί πήραν το “τρίποντο” και συνεχίζουν την πορεία θαύμα.