Sporades Tv News

Η ενημέρωση απο τις Βόρειες Σποράδες SporadesNew SporadesTv

Αλμερία 2-1: Λυτρωτής Σέρλοτ στο 90+4′ πριν από τον Παναθηναϊκό

LA LIGA

Ο Αλεξάντερ Σέρλοτ της Βιγιαρεάλ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Μπαρτσελόνα για τη La Liga 2023-2024 στο "Θεράμικα", Βιγιαρεάλ | Κυριακή 27 Αυγούστου 2023
Ο Αλεξάντερ Σέρλοτ της Βιγιαρεάλ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Μπαρτσελόνα για τη La Liga 2023-2024 στο “Θεράμικα”, Βιγιαρεάλ | Κυριακή 27 Αυγούστου 2023
© 2023/ALBERTO SAIZ/AP IMAGES

Η Βιγιαρεάλ νίκησε την Αλμερία με γκολ του Αλεκσάντερ Σέρλοτ στις καθυστερήσεις, στο ντεμπούτο του Πατσέτα στον πάγκο της, πριν από τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό στο Europa League.

Το ντεμπούτο του Πατσέτα στον πάγκο της Βιγιαρεάλ συνδυάστηκε με αγχωτική νίκη 2-1 επί της Αλμερία στο “Θεράμικα” για την 5η αγωνιστική της La Liga, λίγες ημέρες πριν από τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League.

Το “κίτρινο υποβρύχιο” δεν άλλαξε άρδην την εικόνα που είχε στην αρχή της σεζόν και μάλιστα κινδύνεψε να αρχίσει το παιχνίδι με πέναλτι εις βάρος του. Οι διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων δεν καρποφόρησαν και το 1ο μέρος έφτανε προς το τέλος του όταν ξέσπασε… καταιγίδα γκολ.

Πρώτα ο Σέρχιο Ακιέμε άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενουμένους στο 44′ και στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζεράρ Μορένο… αποκατέστησε την τάξη για τους γηπεδούχους.

Ευκαιρίες υπήρχαν εκατέρωθεν, η είσοδος των Σάντι Κομεσιάνια και Ιλιάς Ακχομάς δεν άλλαξαν τα δεδομένα, όμως αυτό το έκανε ένας αμυντικός. Ο Αλμπέρτο Μορένο πέρασε στον αγώνα στο 63′ και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων έβγαλε την ασίστ στον Αλεκσάντερ Σέρλοτ για το 2-1.

• Η σύνθεση της Βιγιαρεάλ: Γέργκενσεν, Φόιτ, Γκάμπια (85′ Κουένκα), Αλμπιόλ, Ρομέρο (62′ Κομεσάνια), Καπού (63′ Α. Μορένο), Παρέχο, Μπαένα (73′ Ακχομάς), Ζ. Μορένο (85′ Μπρέρετον), Σέρλοτ, Πίνο

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

• Ράγιο Βαγεκάνο – Αλαβές 2-0 (43′ πέν. Παλαθόν, 82′ Ντε Φρούτος)
  • Αθλέτικ – Κάντιθ 3-0 (66′ Γκουρουθέτα, 68′ Βιγιαλίμπρε, 90′ Ι. Γουίλιαμς)
  • Βαλένθια – Ατλέτικο 3-0 (5′, 34′ Ντούρο, 54′ Γκέρα)
  • Θέλτα – Μαγιόρκα 0-1 (85′ Μουρίτσι)
  • Μπαρτσελόνα – Μπέτις 5-0 (25′ Φέλιξ, 32′ Λεβαντόβσκι, 62′ Τόρες, 66′ Ραφίνια, 81′ Κανσέλο)
  • Χετάφε – Οσασούνα 3-2 (36′ Μίτροβιτς, 51′ Καρμόνα, 86′ Μακσίμοβιτς / 45′ Μουνιόθ, 57′ πέν. Μπούντιμιρ)
  • Βιγιαρεάλ – Αλμερία 2-1 (45+5′ Μορένο, 90+4′ Σέρλοτ / 44′ Ακιέμε)
  • 17/09 19:30 Σεβίλλη – Λας Πάλμας
  • 17/09 22:00 Ρεάλ – Ρεάλ Σοσιεδάδ
  • 18/09 22:00 Γκρανάδα – Ζιρόνα