Άμυνα και Κασελάκης οδηγούν το Περιστέρι

Με “όπλο” την εξαιρετική άμυνα, αλλά και την πολύ καλή εμφάνιση του αρχηγού Λεωνίδα Κασελάκη, το Περιστέρι επικράτησε με 75-52 της Σάσαρι στο πρώτο από τα δυο φιλικά που θα πραγματοποιηθούν στην Σαρδηνία.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ήταν κυριαρχικοί από το πρώτο 10λεπτο (25-10 στο 10’) πιέζοντας στην άμυνα και σημειώνοντας εύκολα καλάθια στο ανοικτό γήπεδο. Μάλιστα, ανέβασαν τη διαφορά στους 16 πόντους (32-16 στο 14’) με καλάθι του Τζο Ράγκλαντ, που ήταν κομπιούτερ στο παρκέ. Η προσωρινή χαλαρότητα και κάποια δύσκολα σουτ των Ιταλών επέτρεψαν στην ομάδα του Μάσιμο Μπουλέρι να πλησιάσει σε… απόσταση αναπνοής (38-35 στο 20’) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι που είχε ισορροπία στο σκοράρισμα ξέφυγε ξανά (45-55 στο 30’) και με τους Χαντς, Ράγκλαντ και Κασελάκη άνοιξε το σκορ (45-62 στο 33’) διευρύνοντας ως το φινάλε τη διαφορά. Οι “κυανοκίτρινοι” στηρίχθηκαν στην άμυνα και το μοιρασμένο σκοράρισμα προκάλεσε πολλά προβλήματα στους Ιταλούς που δεν μπορούσαν να επιστρέψουν στο δεύτερο μέρος γνωρίζοντας την ήττα.

Το δεύτερο φιλικό των δυο ομάδων θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή (24/09, 21:00).

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 35-38, 45-55, 52-75.

Σάσαρι (Μάσιμο Μπουλέρι): Καπελέτι 2, Κάρτα, Πεζάνο, Τρέιερ 5, Κρούσλιν 5 (1), Βαν Έικ 7(1), Ουιτάκερ 7, Ρασπίνο 3(1), Τζεντίλε 5, Γκόμπαλντ 18.

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 8 (1/3 τριπ.), Ράγκλαντ 12 (2/2 τριπ.), Ντάνγκουμπιτς, Ξανθόπουλος, Χάντς 11, Πουλιανίτης 7 (1/5 τριπ.), Κασελάκης 11 (1/4 τριπ.), Ρένφρο 6, Γουίλιαμς 10, Τόμπσον 4, Χουγκάζ 6, Ζούγρης.//Α.