Στο θάνατο του 31 ετών αστυνομικού που είχε τραυματιστεί στα επεισόδια στου Ρέντη, αναφέρθηκε η Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Κατερίνα Σακελλαροπούλου.
Συγκεκριμένα αναφέρει πως: ««Σήμερα θρηνούμε ένα ακόμη θύμα της οπαδικής βίας, του παράλογου φανατισμού, της έξαλλης επιθετικότητας, της φονικής βαρβαρότητας, που με ανησυχητική συχνότητα εκδηλώνονται με αφορμή τις αθλητικές αναμετρήσεις, εντός και κυρίως εκτός γηπέδων.
Ένα νέο παιδί, ο αστυνομικός Γιώργος Λυγγερίδης, ο οποίος τραυματίσθηκε σοβαρά ενώ εκτελούσε τα καθήκοντά του, δεν μπόρεσε τελικά, αν και πάλεψε μέρες, να διαφύγει το μοιραίο.
Το “ως εδώ”, που αρκετό καιρό τώρα δονεί την κοινωνία μας, ας σημάνει το τέλος της ανοχής απέναντι στις εγκληματικές συμπεριφορές όσων ασυνείδητων μετατρέπουν τους αγώνες σε παγίδες θανάτου».
More Stories
ΣΥΡΙΖΑ: Ο ανταγωνισμός των «γαλάζιων» στελεχών για την μεγαλύτερη προσβολή της νοημοσύνης μας δεν σταματά ποτέ
Ε. Αγαπηδάκη στο Πρώτο: Με το πρόγραμμα που έχουμε πάμε να παρέμβουμε στις συνθήκες που οδηγούν στην παιδική παχυσαρκία (audio)
ΦΣΘ: Οι αυξήσεις στις τιμές των φαρμάκων δεν θα επιβαρύνουν ιδιαίτερα τους πολίτες ενώ θα διασφαλίσουν την επάρκειά τους