Με μέριμνα του υπουργείου Εξωτερικών, αφίχθη σήμερα, Πέμπτη 28 Δεκεμβρίου, στο αεροδρόμιο El Arish της Αιγύπτου ελληνική ανθρωπιστική βοήθεια με τελικό προορισμό τη Λωρίδα της Γάζας.
Το φορτίο, το οποίο προσέφεραν οι μη κυβερνητικές οργανώσεις «Γιατροί του Κόσμου» και «International Humanitarian Aid Foundation», περιλαμβάνει μία πλήρως εξοπλισμένη μονάδα υποδοχής και βασικής περίθαλψης ασθενών, καθώς και είδη ατομικής υγιεινής και πρώτων βοηθειών.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Η μεταφορά τους έγινε με πολιτικό αεροσκάφος cargo μέσω Οστάνδης, στο πλαίσιο της κοινής ευρωπαϊκής αερογέφυρας EU HAB (Humanitarian Air Bridge).
Η εν λόγω ανθρωπιστική αρωγή αποτελεί συνέχεια της πρώτης ελληνικής αποστολής φαρμακευτικού και ιατρικού υλικού για τον άμαχο πληθυσμό της Γάζας, η οποία μεταφέρθηκε, στις 6 Νοεμβρίου 2023, με αεροσκάφος C-130 της Πολεμικής Αεροπορίας.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
More Stories
Θεσσαλονίκη: Νεκρός 18χρονος σε τροχαίο δυστύχημα στη Σουρωτή
«A Bola»: «Ο Αλαφούζος αρνείται να συναντήσει τον Ιωαννίδη για τη μεταγραφή του»
Σταϊκούρας: 211 νέα λεωφορεία σε περιαστικές γραμμές της Αττικής