Sporades Tv News

Η ενημέρωση απο τις Βόρειες Σποράδες SporadesNew SporadesTv

Απίθανος Λο “καθάρισε” για το Μιλάνο

Με ένα επιβλητικό δεύτερο ημίχρονο και με τον Γερμανό γκαρντ να… οργιάζει στο παρκέ της “Stark Arena”, ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας με 32 πόντους, η ομάδα του Μεσίνα επιβλήθηκε του Ερυθρού Αστέρα 93-71 για την 10η αγωνιστική της Euroleague. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν 4-6, ενώ οι “ερυθρόλευκοι” του Βελιγραδίου έπεσαν στο 3-7.

Ο αγώνας

Ισορροπημένος ήταν ο αγώνας στο ξεκίνημα του, με τις δυο ομάδες να ήταν αρκετά άστοχες (7-7, 5). Ο Νταβίντοβατς είχε σκοράρει όλους τους πόντους για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ενώ για τους Ιταλούς, ο Μέλι ήταν σημείο αναφοράς στο επιθετικό σκέλος. Στην συνέχεια, οι δυο ομάδες ανέβασαν ρυθμό, με το σκορ να εναλλασσότανε ως το τέλος της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, το σύνολο του Μεσίνα είχε ένα ισχνό προβάδισμα 20-19, με το Μάοντο Λο να ήταν ιδιαίτερα… ορεξάτος και “καυτός” από την περίμετρο.

Στην δεύτερη περίοδο, η Μιλάνο μπήκε πιο συγκεντρωμένη και βρίσκοντας λύσεις από τα 6,75μ. έκανε ένα επιμέρους 8-2 και “έχτισε” μια διαφορά επτά πόντων (28-21, 13′). Ο Ερυθρός με τις αποφάσεις του Νταβίντοβατς που βρισκόντανε σε εξαιρετικό… βράδυ και με τρίποντα του Νέντοβιτς, Τεόντοσιτς ισορρόπησε την αναμέτρηση και έβαλε μπροστά στο σκορ τους “ερυθρόλευκους” του Βελιγραδίου, 39-38 που ήταν κι στο σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Από την ομάδα του Μεσίνα, ο Μίροτιτς παρέμεινε άποντος στο πρώτο μέρος με λανθασμένες επιλογές και όντας άστοχος, ενώ ο Λο ήταν ο “κύριος” για την ιταλική επίθεση.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, ο Νταβίντοβατς συνέχισε… το βιολί του έξω από τα 6,75μ. και με δυο τρίποντα “έχτισε” μια διαφορά έξι πόντων (47-41, 23′) για τον Ερυθρό. Στην συνέχεια, οι Ιταλοί “σουλούπωσαν” την άμυνα τους, βρίσκοντας ρυθμό μέσα από αυτήν. Μιρότιτς, Σίλντς και Μάοντο Λο “έτρεξαν” ένα 12-0 σερί για το σύνολο του Μεσίνα, “παγώνοντας” την “Stark Arena” (53-47). Στο κλείσιμο του δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι συντήρησαν το προβάδισμα τους (63-56), σε ένα δεκάλεπτο που σημείωσαν 25 πόντους.

Η τέταρτη περίοδος ήταν ένας μονόλογος για τους Ιταλούς, που “κυριάρχησαν” πλήρως και στις δυο πλευρές του παρκέ. Ο Σίλντς ανέβασε “κατακόρυφα” την απόδοση του, ενώ το σόου του Λο ήταν για χειροκρότημα, ο οποίος σταμάτησε στους 32 πόντους. Έτσι, με ενα καταιγιστικό δεύτερο μέρος, το σύνολο του Μεσίνα πανηγύρισε την 4η νίκη της στην διοργάνωση, με μια πειστική εμφάνιση.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-38, 56-63, 71-93

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα για τη 10η αγωνιστική της Euroleague: