27 Σεπτεμβρίου 2024

Ήττα για τον Ολυμπιακό στα… αστέρια

Στο πρώτο εντός έδρας ματς στο Volleyball Champions League, οι “ερυθρόλευκοι” δεν κατάφεραν να επικρατήσουν της πρωταθλήτριας CEV Cup 2002, Ροζελάρε, “γνωρίζοντας” την ήττα με 3-0 σετ, στο ανανεωμένο “Μελίνα Μερκούρη”.

Μετά την εξαιρετική εμφάνιση των Πειραιωτών στην 1η αγωνιστική, κόντρα στην ΖΑΚΣΑ (3-1 σετ), υποδέχθηκαν στου Ρέντη την βελγική ομάδα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Volleyball Champions League. Ωστόσο, το σύνολο του Ντανιέλ Καστελάνι δεν κατάφερε να βάλει “στοπ” στους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα να ηττηθεί στο πρώτο ματς στην έδρα του, για τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Τράβιτσα, Στερν, Κουμεντάκης, Ιντάλγκο, Παγιένκ, Τζούριτς και λίμπερο τον Τζιάβρας, ενώ η Ροζελάρε με τους Ντ’ Ουλστ, Ρότι, Βερχάνεμαν, Πλάσκιε, Κόουλμαν, Τρέιαλ και Ντερέι. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ελάχιστα πιο δυνατά, κρατώντας σταθερά το προβάδισμα, μέχρι το 9-8. Ωστόσο, ο Κουμεντάκης έστειλε την μπάλα άουτ, για το 9-9, ευνοώντας τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκαναν το επιμέρους 4-0, για το 13-9. Το σερί της Ροζελάρε σταμάτησε λόγω του Βερχάνεμαν, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο φιλέ, από την θέση του σερβίς. Ο Τζούριτς προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά, φτάνοντας στο -2 (20-18), αλλά οι Πλασκί και Ροτί επέκτειναν το σκορ στο +5 (23-18). Από εκεί και πέρα, η ελληνική ομάδα έκανε δύο συνεχόμενα λάθη, με τον Κουμεντάκη να πατάει την γραμμή των τριών μέτρων και τον Ιντάλγκο να στέλνει την μπάλα στο φιλέ. Έτσι, το πρώτο σετ κατοχυρώθηκε στην βελγική ομάδα, με σκορ 25-19. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός είχε 44% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ενώ η αντίπαλος ομάδα 60%.

Οι Πειραιώτες αντιμετώπισαν προβλήματα στην υποδοχή, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να πιάσουν την φιλοξενούμενη ομάδα στην αρχή του δεύτερου σετ. Ο Κουμεντάκης όμως, είχε την απάντηση και “έπιασε” την Ροζελάρε στο 9-9, με φανταστικό μπλοκ. Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες πήγαινα χέρι – χέρι στο σκορ. Στο 23-20, υπέρ των Βέλγων, ο διαιτητής κατέφυγε στο video challenge, με υποψίες πως ο Τζούριτς ακούμπησε φιλέ στην προσπάθειά του να σκοράρει. Οι φόβοι έγιναν πραγματικότητα, με τον πόντο να ακυρώνεται για την ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι και το σετ να λήγει 25-20, για το 2-0 των φιλοξενούμενων.

Στο τρίτο σετ, οι οικοδεσπότες μπήκαν εμφανώς “μουδιασμένοι” από την εξέλιξη του παιχνιδιού, ενώ η Ροζελάρε είχε περισσότερη αυτοπεποίθηση. Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν αμέσως μία διαφορά τάξεως πέντε πόντων και φρόντισαν να την διαχειριστούν μέχρι τέλους, έχοντας… έφεση στους άσσους. Έτσι, το τρίτο σετ πέρασε και εκείνο στον “λογαριασμό” της βελγικής ομάδας, κάνοντας το 3-0, με σκορ 19-25.

Τα σετ: 19-25, 20-25, 19-25.//ΓΚ