Ξύπνησε αργά, υποκλίθηκε στην ετοιμότητα των Άγγλων και έδειξε ότι θέλει δουλειά στην άμυνα

Την ήττα με 4-3 γνώρισε ο Ολυμπιακός από τη Νότιγχαμ Φόρεστ στο μοναδικό του φιλικό στο “Γ. Καραϊσκάκης” δεχόμενος τρια γκολ από στημένες μπάλες. Δύο γκολ από τον Ζέλσον Μάρτινς που ξεχώρισε.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε απάντηση στο φινάλε απέναντι στη Νότιγχαμ, δεν κατάφερε όμως να αποσωβήσει την ήττα με 4-3 από τους Άγγλους στο μοναδικό του φιλικό επί ελληνικού εδάφους.

Οι Πειραιώτες δέχθηκαν τρία γκολ από στημένες μπάλες και παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 1-4 από το υπέροχο τέρμα του Ελάνγκα έδειξαν χαρακτήρα και μείωσαν σε 4-3 με τον Ζέλσον Μάρτινς και τον Βέλντε που ήρθε από τον πάγκο και έδωσε ενέργεια.

Επόμενο και τελευταίο φιλικό για την ομάδα του Μεντιλίμπαρ το Σάββατο (10/8) απέναντι στον Άρη Λεμεσού στην Κύπρο.

ΤΟ ΜΑΤΣ:

Πανηγυρικό ήταν το κλίμα από νωρίς στο “Γ. Καραϊσκάκης” αφού πριν τη σέντρα βρέθηκαν στον αγωνιστικό χώρο τα τρόπαια του UEFA Europa Conference League UEFA Youth League που κατέκτησαν την περσινή σεζόν οι Πειραιώτες. Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ ξεκίνησε για πρώτη φορά με αμυντικό δίδυμο τους Πιρόλα και Ρέτσο ενώ ανεπίσημο ντεμπούτο έκανε ο Στάμενιτς.

Η πρώτη τελική στο ματς ανήκε στη Φόρεστ, όταν ο Σανγκαρέ σούταρε στο 9′ με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Τζολάκη. Ο Ολυμπιακός απάντησε δύο λεπτά αργότερα όταν ο Κοστίνια έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Ζέλσον Μάρτινς πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά άουτ.

Οι Άγγλοι όμως ήταν εκείνοι που βρήκαν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίχτυα όταν στο 15′ ο Άντερσον εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γουντ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Γέιτς πρόλαβε τον Στάμενιτς νικώντας εξ’ επαφής τον Τζολάκη για το 0-1.

Η ομάδα του Πειραιά είχε ξανά απάντηση και μάλιστα με ένα γκολ εκπάλγου καλλονής! Ο Κοστίνια έψαξε στα δεξιά τον Μάρτινς, ο οποίος τσίμπησε τη μπάλα πάνω από τον Μουρίγιο και την έστειλε στα δίχτυα του Σελς για το 1-1.

Λίγο έλειψε μάλιστα οι “ερυθρόλευκοι” να ανατρέψουν την κατάσταση όταν ο Μασούρας στο 34′ έκλεψε την μπάλα και επιχείρησε τη λόμπα, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει εστία.

Εκείνη που κατάφερε να βρει δεύτερο γκολ ήταν η Νότιγχαμ, η οποία πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ χάρη στο τέρμα του Γουντ στο 43′. Ο Τζολάκης δεν έδιωξε καλά από την εκτέλεση φάουλ του Άντερσον και ο Νεοζηλανδός επιθετικός δεν είχε πρόβλημα να κοντρολάρει και να σκοράρει προ κενής εστίας.

Η πρώτη απειλητική στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ανήκε στους “ερυθρόλευκους” που στο 52′ έκλεψαν την μπάλα ψηλά και ο Μασούρας προσπάθησε να γυρίσει προς τον Ζέλσον Μάρτινς από αριστερά όμως ο Σελς είχε διαβάσει και απομάκρυνε.

Όπως όμως και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο η Νότιγχαμ Φόρεστ “πλήγωσε” τον Ολυμπιακό από ένα στημένο του Άντερσον. Στο 61′ ο μέσος της Φόρεστ σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Τζολάκη, ο Γουντ δεν βρήκε καλά την μπάλα στην επαναφορά και ο Γέιτς πρόλαβε ξανά τον Στάμενιτς για να κάνει το 1-3 με κεφαλιά.

Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο όμως βρήκε άμεσα και τέταρτο γκολ με μια υπέροχη προσωπική ενέργεια του Ελάνγκα σο 68′. Ο Σουηδός πήρε την μπάλα από δεξιά και αφού απέφυγε τον Μπακούλα και τον Αποστολόπουλο νίκησε τον Τζολάκη με ένα αριστερό πλασέ.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει δέκα λεπτά αργότερα με τον κορυφαίο παίκτη του στο ματς, τον Ζέλσον Μάρτινς. Ο Γιάρεμτσουκ μοίρασε στον Βέλντε, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει με πλασέ τον Σελς πριν ο Πορτογάλος εξτρέμ πάρει το ριμπάουντ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Οι “ερυθρόλευκοι” κατόρθωσαν να μειώσουν ακόμη περισσότερο όταν στο 89′ ο Βέλντε νίκησε τον Σελς με ένα όμορφο πλασέ ενώ λίγο έλειψε να πάρει και την ισοπαλία με την κεφαλιά του Γιάρεμτσουκ στις καθυστερήσεις που πέρασε άουτ.

Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει πλέον το Σάββατο (10/8, 20:30) τον Άρη Λεμεσού στην Κύπρο στο τελευταίο του φιλικό πριν την έναρξη της Stoiximan Super League.

Οι ενδεκάδες:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Κοστίνια (69′ Ρόντινεϊ), Ρέτσος, Πιρόλα, Αποστολόπουλος (69′ Ορτέγκα), Στάμενιτς (62′ Μπακούλας), Έσε, Τσικίνιο, Μάρτινς, Μασούρας (69′ Βέλντε), Κωστούλας (69′ Γιάρεμτσουκ).

ΝΟΤΙΓΧΑΜ: Σελς, Αϊνά (83′ Τόφολο), Μουρίγιο (83′ Μιλένκοβιτς), Μπολί (75′ Ομομπαμιντέλε), Γουίλιαμς (83′ Μορέιρα), Σανγκαρέ (56′ Ντανίλο), Άντερσον (72′ Ζότα), Γκιμπς-Γουάιτ (56′ Ελάνγκα), Ντομίνγκες (56′ Χάντσον-Οντόι), Γέιτς, Γουντ (72′ Αβονίγι)