WorldSBK: Ο Razgatlioglu πλησιάζει το Πρωτάθλημα στο Estoril

του Νεκτάριου Διατσίδη

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα WorldSBK πήγε στην Πορτογαλία στην πίστα του Estoril για τον προτελευταίο Γύρο της χρονιάς.

Βασικά σημεία Tissot Superpole: 6η pole position για τον Toprak αυτή τη σεζόν.

Η βροχή νωρίς το πρωί στην πίστα του Εστορίλ μήκους 4.182 χιλιομέτρων άφησε δύσκολες συνθήκες για τη Superpole. Ο Toprak Razgatlioglu (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) περίμενε μέχρι τον τελευταίο του γύρο για να σημειώσει τον ταχύτερο χρόνο. Ο χρόνος 1’52.430 του εξασφάλισε την 6η pole position της σεζόν και την 18η της καριέρας του.

Ένα λάθος στον τελευταίο γύρο κόστισε στον Danilo Petrucci τον ταχύτερο χρόνο, αλλά ο αναβάτης της Barni Spark Racing Team θα κάνει την τρίτη του εκκίνηση στην πρώτη σειρά αυτή τη σεζόν. Η πρόκριση στη 2η θέση, μόλις 0.082 δευτερόλεπτα πιο αργός από τον χρόνο του Razgatlioglu, ήταν επίσης η καλύτερη επίδοσή του για τη σεζόν.

Το δίδυμο της Aruba.it Racing – Ducati των Nicolo Bulega και Alvaro Bautista προκρίθηκαν στην 5η και 11η θέση αντίστοιχα.

Ήταν μια δυνατή προσπάθεια κατάταξης για την Pata Prometeon Yamaha με τον Jonathan Rea να βρίσκεται για δεύτερη φορά φέτος στην πρώτη σειρά του Αγώνα στην 3η θέση. Ο Andrea Locatelli σημείωσε την καλύτερη επίδοση Superpole της σεζόν σημειώνοντας τον τέταρτο ταχύτερο χρόνο.

Αποτελέσματα WorldSBK Tissot Superpole:

1. Toprak Razgatlioglu (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) 1’52.512s

2. Danilo Petrucci (Barni Spark Racing Team) +0.082s

3. Jonathan Rea (Pata Prometeon Yamaha) +0.509s

1ος Αγώνας: Ο Razgatlioglu επιστρέφει στις νίκες

Έχοντας χάσει έξι Αγώνες λόγω των τραυματισμών του στον Γαλλικό Γύρο, ο Razgatlioglu έπρεπε να περιμένει άλλους τρεις Αγώνες για να επιστρέψει στους νικηφόρους Αγώνες. Ο Τούρκος αναβάτης ήταν ο μόνος αναβάτης στον αγωνιστικό χώρο που επέλεξε το σκληρότερο ελαστικό SC0 της Pirelli. Στα πρώτα στάδια του Αγώνα ο Razgatlioglu συμμετείχε σε μια μάχη με τους Locatelli και Petrucci, αλλά στον πέμπτο γύρο πέρασε στο προβάδισμα. Η νίκη ήρθε με διαφορά 9 δευτερολέπτων και έδειξε την κυριαρχία του στον εναρκτήριο Αγώνα του Σαββατοκύριακου.

Έχοντας ξεκινήσει από τη δεύτερη σειρά, ο Bulega έπεσε μέχρι την 7η θέση, καθώς μια πρώιμη σύγκρουση στον Αγώνα με τον Jonathan Rea αποδείχθηκε ότι τον καθυστέρησε, αλλά ο διεκδικητής του τίτλου σταδιακά διευκόλυνε τον δρόμο του προς τις μπροστινές θέσεις. Στη μισή απόσταση του Αγώνα είχε διεκδικήσει τη 2η θέση εκμεταλλευόμενος μία πτώση του Bautista. Το δεύτερο μισό του Αγώνα αφορούσε τη διαχείριση τις διαφοράς από τους αναβάτες πίσω του.

Η πτώση του Bautista στον 10ο γύρο στη στροφή 9 τον άφησε 106 βαθμούς πίσω από τον Razgatlioglu και ο δύο φορές πρωταθλητής είναι πλέον εκτός διεκδίκησης τίτλου.

Μια πολύ καλή εκκίνηση από τη δεύτερη σειρά του grid είδε τον Locatelli να προηγείται στον 2ο γύρο. Ήταν μία εκπληκτική εκκίνηση από τον αναβάτη της Yamaha, αλλά στα δύο τρίτα του Αγώνα έπεσε στη στροφή 7.

Στα τελευταία στάδια του Αγώνα έγινε μια μάχη για το τελευταίο σκαλί στο βάθρο. Ο Iker Lecuona (Ομάδα HRC) τερμάτισε 3ος. Ο τερματισμός στο βάθρο ήταν ο πρώτος της Honda για τη σεζόν και ο πρώτος του Ισπανού αναβάτη μετά τον Ολλανδικό Γύρο του 2022. Για δέκατο συνεχόμενο Αγώνα η Honda τερμάτισε και με τους δύο αναβάτες εντός της πρώτης δεκάδας. O Lecuona ερχόμενος από την πέμπτη σειρά του grid έδειχνε την ταχύτητα και την αγωνιστική ικανότητά του.

Τα κυριότερα σημεία του πρωταθλήματος:

Ο Razgatlioglu έχει πλεονέκτημα πρωταθλήματος 44 βαθμών έναντι του Bulega. Με πέντε αγώνες να απομένουν για τη σεζόν του WorldSBK, υπάρχουν 99 βαθμοί ακόμα διαθέσιμοι.

1ος | Toprak Razgatlioglu | ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team

«Έβαλα ένα στοίχημα σε αυτόν τον Αγώνα και χρησιμοποίησα το ελαστικό SC0. Κατά τη διάρκεια του Αγώνα, συνειδητοποίησα ότι ήταν η σωστή απόφαση γιατί ο ρυθμός μου ήταν πολύ καλός. Είναι απίστευτο να κερδίζω ξανά. Πρέπει να βελτιώσουμε μερικά πράγματα για αύριο και ελπίζω να παλέψουμε για τη νίκη στους επόμενους δύο Αγώνες. Ο καιρός αύριο φαίνεται πάλι λίγο περίεργος. Μπορεί να έχουμε βροχή το πρωί και μετά ήλιο το απόγευμα. Θα δούμε τι θα γίνει, αλλά είμαι έτοιμος και για τις δύο συνθήκες. Αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό αγωνιστικό Σαββατοκύριακο για μένα γιατί χρειάζομαι βαθμούς, αλλά η κύρια εστίασή μου είναι να κερδίσω τον αγώνα»!

2ος | Nicolo Bulega | Aruba.it Racing – Ducati

«Ο 1ος Αγώνας είχε πλήρης στεγνή την πίστα για αυτό το Σαββατοκύριακο. Στους πρώτους γύρους, έπρεπε να καταλάβω κάποια πράγματα για τη μοτοσυκλέτα μου. Αλλά γενικά δεν ήταν κακή. Έκανα μια μεγάλη επιστροφή στις μπροστά θέσεις αφού ο Jonathan με έβγαλε έξω στη στροφή 2. Έμεινα ήρεμος και προσπάθησα να το διαχειριστώ. Ο Toprak ήταν πολύ γρήγορος και πάλι σήμερα. Η 2η θέση ήταν το καλύτερο αποτέλεσμα που θα μπορούσα να έχω πετύχει».

3ος | Iker Lecuona | Ομάδα HRC

«Όταν έφτασα στο pit lane, άρχισα να κλαίω. Αυτή ήταν μια πολύ δύσκολη χρονιά για μένα. Είχα αμφιβολίες για το αν είμαι αρκετά καλός για να είμαι εδώ και είχα να αντιμετωπίσω τόσους πολλούς τραυματισμούς τα τελευταία χρόνια. Τελικά, είχαμε τον ρυθμό να είμαστε στο βάθρο και εδώ είμαστε. Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους συνέχισαν να με στηρίζουν! Η ομάδα μου έκανε εξαιρετική δουλειά και πίστεψε σε μένα. Ελπίζω αυτό να μην είναι το τελευταίο μας βάθρο»!