Ο υπουργός Εξωτερικών Γιώργος Γεραπετρίτης, θα παρευρεθεί σήμερα (Πέμπτη 4 Απριλίου) σε ειδική τελετή για τη συμπλήρωση 75 ετών από την ίδρυση του ΝΑΤΟ που θα γίνει στις Βρυξέλλες. Στη συνέχεια, θα συμμετάσχει στο Συμβούλιο ΝΑΤΟ-Ουκρανίας, παρουσία του Υπουργού Εξωτερικών της Ουκρανίας Ντμίτρο Κουλέμπα.
Ο Έλληνας ΥΠΕΞ θα παραστεί και στη Συνεδρίαση των ΥΠΕΞ του ΝΑΤΟ με τους εταίρους του Ινδο-Ειρηνικού, ήτοι Αυστραλίας, Ιαπωνίας, Νέας Ζηλανδίας και Νότιας Κορέας, παρουσία και του Ύπατου Εκπροσώπου της Ευρωπαϊκής Ένωσης για θέματα εξωτερικής πολιτικής και πολιτικής ασφαλείας και Αντιπρόεδρο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, Ζοζέπ Μπορέλ.
Χθες, Τετάρτη 3 Απριλίου, ο κ. Γεραπετρίτης είχε συνάντηση με τον Τούρκο ομόλογό του, Χακάν Φιντάν στο περιθώριο της Συνόδου Υπουργών Εξωτερικών του ΝΑΤΟ. Συζητήθηκαν περιφερειακά και διεθνή θέματα, ο οδικός χάρτης της διμερούς συνεργασιας και η προετοιμασία της επικείμενης επίσκεψης του Πρωθυπουργού στην Άγκυρα τον Μάιο.
More Stories
Νοσηλεύτρια στο «Σωτηρία» συγκέντρωσε 19.300 μόρια και πλέον είναι φοιτήτρια της Ιατρικής
Λ. Πετρούνιας στην ΕΡΤ: «Θα είναι πολλά πράγματα διαφορετικά την επόμενη εβδομάδα»
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: 16η η Ελλάδα στα 4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών