Βόλεϊ: Ένα ακόμη βήμα πρόκρισης για την εθνική γυναικών, 3-0 σετ τη Βόρεια Μακεδονία

Δεύτερο καθαρό «τρίποντο» κι ένα ακόμη βήμα για τα τελικά του EuroVolley 2026 από την εθνική γυναικών που επικράτησε εύκολα με 3-0 της Βόρειας Μακεδονίας.

Παρουσία περίπου 1.000 θεατών στο κλειστό της Μίκρας, οι οποίοι σε αντίθεση με όσα συνέβησαν την περασμένη Τετάρτη στα Σκόπια στον αντίστοιχο αγώνα των ανδρών όχι απλά σεβάστηκαν απόλυτα την αντίπαλο, αλλά χειροκρότησαν στο φινάλε της ανάκρουσης του εθνικού ύμνου της γειτονικής χώρας, τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου επιβεβαίωσαν με εμφατικό τρόπο την αγωνιστική τους ανωτερότητα καθώς σε κανένα σημείο του αγώνα δεν απειλήθηκαν.

Στο πρώτο σετ οι Ελληνίδες διεθνείς είχαν μόλις δύο λάθη (δύο χαμένα σερβίς) με αποτέλεσμα η εξέλιξη του σκορ να είναι… εντυπωσιακή (4-0, 10-2, 17-6) πριν φτάσουμε στο τελικό 25-8.

Στο δεύτερο σετ τα έξι χαμένα ελληνικά σερβίς και η όχι τόσο υψηλή αποτελεσματικότητα (38% από 54%) επέτρεψαν στις φιλοξενούμενες να σταθούν κάπως καλύτερα, αλλά χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος για το 25-14.

Στο τρίτο σετ ο Απόστολος Οικονόμου άλλαξε όλη την ομάδα καθώς, με την Μαρκέλα Παπαγεωργίου να κάνει ντεμπούτο σε επίσημο ματς αλλά χωρίς να επηρεαστεί καθόλου ο ρυθμός μας καθώς και πάλι αποκτήσαμε μια μεγάλη διαφορά από νωρίς για να φτάσουμε στο τελικό 3-0.

Στο φινάλε του αγώνα ο κόσμος αποθέωσε την Εθνική, ενώ ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης Στέλιος Αγγελούδης ο οποίος βρέθηκε στο κλειστό της Μίκρας, συνεχάρη τις αθλήτριες και το προπονητικό τιμ με την αρχηγό Όλγα Στράντζαλη να του δίνει δώρο μια μπάλα.