Μια ιδιαίτερη εικαστική έκθεση της Ξανθιώτισσας Ανθής Κουρτίδου, θα φιλοξενηθεί στο Δίδυμο Οθωμανικό Λουτρό (Μουσείο Τσιτσάνη) στα Τρίκαλα. Κτήρια και αρχοντικά της παλιάς πόλης της Ξάνθης αποτυπωμένα σε καμβά ζωγραφικής με βελόνα και κλωστή, συναντούν κτήρια των Τρικάλων και αφηγούνται ιστορίες με έναν τρόπο μοναδικό. Μια συνάντηση της κεντητικής τέχνης με την ζωγραφική που οδηγεί σε πετρόχτιστα αρχοντικά, σε σοκάκια πλακόστρωτα και σε επιβλητικές κατοικίες.
Διάρκεια έκθεσης 30 Μαρτίου έως 7 Απριλίου 2024.
Ώρες επισκέψεων 9.00-15.00 & 17.30-21.00.
Είσοδος ελεύθερη.
Εγκαίνια Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 στις 7.00 μ.μ.
More Stories
Στις 10 Αυγούστου στην Αγία Τριάδα το 1ο Αντάμωμα Ραψανιωτών
Ξενώνας Ραψάνης: Αφιέρωμα στον Γιώργο Μιχαλακόπουλο
Καφεδάκι και δροσιά στο παραδοσιακό καφενείο του Μεγαλόβρυσου