Το GP του San Marino και τα εντυπωσιακά στατιστικά του

2.134.049 – 163.558 οπαδοί ήρθαν για να γιορτάσουν το GP του San Marino – καθιστώντας το Misano την πίστα με τις περισσότερες επισκέψεις ποτέ. Αυτό φέρνει επίσης το MotoGP σε πάνω από 2 εκατομμύρια (2.134.049) θεατές μέχρι στιγμής το 2024.

San Marino

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

146 – Αυτό είναι το 146ο βάθρο σε Grand Prix του Marc Marquez, το οποίο είναι μόλις 6 λιγότερα από τον Jorge Lorenzo, ο οποίος είναι τέταρτος στη λίστα των αναβατών με τα περισσότερα βάθρα. Αυτό είναι επίσης το 107ο βάθρο του στην πρώτη κατηγορία, 5 λιγότερα από τον Dani Pedrosa, ο οποίος είναι τρίτος στη λίστα των αναβατών με τα περισσότερα βάθρα κορυφαίας κατηγορίας.

87 – Ο Marquez πήρε τις πρώτες του διαδοχικές νίκες στα Grand Prix μετά τα GP της Αμερικής και της Emilia-Romagna του 2021. Ο Marquez είναι μόνο ο δεύτερος αναβάτης που κερδίζει συνεχόμενες νίκες στο MotoGP™ GP μέχρι στιγμής φέτος, μαζί με τον Francesco Bagnaia. Αυτή είναι η 87η νίκη στην καριέρα του Marquez στο GP, τρεις λιγότερες από τον Angel Nieto, ο οποίος είναι τρίτος στη λίστα όλων των εποχών πίσω από τους Giacomo Agostini (122 νίκες) και Valentino Rossi (115).

San Marino

61 – Αυτή είναι η 61η νίκη του Marquez στην premier class, η οποία είναι μόλις επτά λιγότερες από τον Agostini, ο οποίος είναι δεύτερος πίσω από τον Rossi (89 νίκες) στη λίστα με τους πιο επιτυχημένους αναβάτες στην κορυφαία κατηγορία.

45 – Ο Francesco Bagnaia τερμάτισε 2ος στο GP του San Marino και είναι το 45ο βάθρο του στον 99ο Αγώνα του στο MotoGP™, με ποσοστό τερματισμού στο βάθρο 45,5%.

18 – Αυτή είναι η 10η συνεχόμενη νίκη της Ducati και με τους Marquez, Bagnaia και Enea Bastianini, αυτό είναι το 18ο “lockout” στο βάθρο της Ducati. Γίνεται ο κατασκευαστής με τα περισσότερα “lockout” στο βάθρο του MotoGP™ (1-2-3 τερματισμοί), παίρνοντας το ρεκόρ από τη Honda (17).

7 – Ο Jorge Martin τερμάτισε 15ος για το χειρότερο του τερματισμό σε Αγώνα Grand Prix από τότε που τερμάτισε 22ος στη Jerez το 2022. Τώρα προηγείται του Πρωταθλήματος με μόνο 7 βαθμούς, χάνοντας 19 από τον Bagnaia στο στοίχημα της σημαίας βρόχινου Αγώνα.

7 – Ο Fabio Quartararo τερμάτισε 7ος, ισοφαρίζοντας το καλύτερο αποτέλεσμα του ίδιου και της Yamaha μέχρι στιγμής φέτος από την Πορτογαλία και πηγαίνοντας δύο θέσεις πιο ψηλά από την 9η θέση το Σάββατο.

4 – Το GP του San Marino στο Misano είναι η 4η πίστα στην οποία ο Marc Marquez έχει κερδίσει 5 ή περισσότερες νίκες από τότε που ανέβηκε στο MotoGP™ το 2013, πίσω από τις Sachsenring (8 νίκες), Austin (7) και Aragon (6). Το Misano είναι η μόνη πίστα που είναι δεξιόστροφη.

4 – Ο Bastianini τερμάτισε 3ος, ανεβαίνοντας στο 4ο βάθρο του στην 4η επίσκεψή του στο Misano στο MotoGP™.