Θρίαμβος του ΠΑΟΚ και προβάδισμα για τον τίτλο

Προβάδισμα στη μάχη του τίτλου απέκτησε και μάλιστα με θριαμβευτικό τρόπο ο ΠΑΟΚ, μία στροφή πριν τον τερματισμό του εφετινού μαραθωνίου της Super League.

Η ομάδα του Λουτσέσκου, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των πλέι οφ, συνέτριψε την Τετάρτη με 4-1 τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα και, εκμεταλλευόμενος την ήττα της ΑΕΚ με 2-0 σκορ από τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης», προσπέρασε την «Ένωση» και αναρριχήθηκε στην πρώτη θέση.

Πιο συγκεκριμένα πλέον ο ΠΑΟΚ πλέον έχει 77  βαθμούς και την τελευταία αγωνιστική δοκιμάζεται στο «Κλεάνθης Βικελίδης» απέναντι στον Άρη, όντας στο +2 από την ΑΕΚ, η οποία θα υποδεχτεί τη Λαμία στην Opap Arena.

Αναλυτικά σε λίγο…

Τα live των αγώνων

Με Πινέδα στα χαφ και Λιβάι-Στάνκοβιτς-Αραούχο βασικούς παρατάχθηκε η ΑΕΚ κόντρα στον Ολυμπιακό, ο οποίος από την πλευρά του ξεκίνησε με τον νεαρό Αποστολόπουλο στο αριστερό άκρο της άμυνάς του.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και είχε καλές στιγμές, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να σκοράρει απέναντι σε μία ΑΕΚ που δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα, αμύνεται συνεχώς και ψάχνει το γκολ στις αντεπιθέσεις.

Στο 46ο λεπτό ο Γιόνσον πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Σιντιμπέ. Ο Σουηδός πέρασε στο πλάι του Σιμάνσκι, με τον Πινέδα να μετατοπίζεται από το κέντρο στο δεξί άκρο της άμυνας.

Στο 61ο  λεπτό σε εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο του Στάνκοβιτς, με τον Όρτα να κάνει το 1-0 τέσσερα λεπτά αργότερα με σουτ εκτός περιοχής.

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-0

Γκολ: 65′, 90+2′ Όρτα (Ολυμπιακός)

Κίτρινες: Κίνι (Ολυμπιακός)

Κόκκινες:

Δοκάρια: 61′ Φορτούνης (Ολυμπιακός)

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης-Ροντινέι, Κάρμο, Ντόη, Αποστολόπουλος (68′ Κίνι) -Έσε, Όρτα, Τσικίνιο-Φορτούνης, Ποντένσε (81΄Ζέλσον Μαρτίνς), Ελ Κααμπί.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς – Σιντιμπέ (46′ Γιόνσον), Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί – Ελίασον (70′ Μάνταλος), Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (62′ Άμραμπατ)– Γκαρσία (70′ Τσούμπερ), Αραούχο (62΄Πόνσε)

Διαιτητής: Τομπίας Στίλερ (Γερμανία) Βοηθοί: Μαρκ Μπορς, Κρίστιαν Γκίτελμαν VAR: Περλ Γκούντερ Τέταρτος: Βεργέτης

O όρκος νίκης των παικτών της ΑΕΚ

Ο Μπρούνο Άλβες

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε τον ΠΑΟΚ με δύο αλλαγές κόντρα στον Παναθηναϊκό, ξεκινώντας βασικούς τους Οζντόεφ και Ντεσπόντοφ, που ήταν στον πάγκο απέναντι στον Ολυμπιακό.

Στον αντίποδα ο Φατίχ Τερίμ προχώρησε σε επτά αλλαγές στο αρχικό σχήμα της ομάδας του εν συγκρίσει με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στον Άρη.

Μεγάλη ευκαιρία είχε με το… καλημέρα ο ΠΑΟΚ για να σκοράρει, καθώς μόλις στο 2′ ο Μπράντον Τόμας με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

TO ΔΟΚΑΡΙ ΤΟΥ ΤΟΜΑΣ

Στο 37′ η ομάδα του Λουτσέσκου κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Τάισον.

Μετά από ολέθριο λάθος του Πέρεθ ο Κωνσταντέλιας πήρε την μπάλα και με υπέροχη κάθετη πάσα από τη γωνία της περιοχής βρήκε τον Βραζιλιάνο, ο οποίος από κοντά πλάσαρε τον Λοντίγκιν, κάνοντας το 1-0.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΤΑΪΣΟΝ

Στο 61′ ο ΠΑΟΚ είχε και δεύτερο δοκάρι αυτή τη φορά σε προσπάθεια του Τάισον, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Σπόραρ βγήκε τετ-α-τετ με τον Κοτάρσκι, με τον Κροάτη να διώχνει σε κόρνερ με το πόδι το σουτ του Σλοβένου.

ΤΟ ΔΟΚΑΡΙ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ

Ο «δικέφαλος» του Βορρά κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γεντβάι στον Σαμάτα, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ στο 72′ ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.
Στο 78′ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με κεφαλιά του Γερεμέγεφ, έπειτα από σέντρα του Μλαντένοβιτς, ωστόσο στο 89′ ο Βιεϊρίνια έκανε το 3-1, για να έρθει στο 90+2 ο Ζίβκοβιτς να βάλει το κερασάκι στην τούρτα, κάνοντας το 4-1.

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 4-1

Γκολ: 37′ Τάισον (ΠΑΟΚ), 72′ πεν. Α. Ζίβκοβιτς (ΠΑΟΚ), 78′ Γερεμέγεφ (Παναθηναϊκός), 89′ Βιεϊρίνια (ΠΑΟΚ)

Κίτρινες: Χουάνκαρ (Παναθηναϊκός), Γεντβάι (Παναθηναϊκός), Μλαντένοβιτς (Παναθηναϊκός)

Κόκκινες:

Δοκάρια: 2′ Μπράντον Τόμας (ΠΑΟΚ), 61΄Μπάμπα (ΠΑΟΚ)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (81′ Σβαμπ), Μουργκ (19′ λ.τ Κωνσταντέλιας), Τάισον (66′ Α. Ζίβκοβιτς), Ντεσπόντοφ (81΄Βιεϊρίνια), Τόμας (66′ Σαμάτα)

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Χουάνκαρ (67′ Μλαντένοβιτς), Γεντβάι, Πέρεθ, Τσέριν, Αράο, Μπακασέτας (67′ Γερεμέγεφ), Μπερνάρ, Μαντσίνι (67′ Βαγιαννίδης), Σπόραρ.

Διαιτητής: Άλαρντ Λίντχαουτ (Ολλανδία) Βοηθοί: Χόνιγκ Ρότζιερ, Ίνια Πάτρικ VAR: Ζοσέμ Κάμπους Τέταρτος: Φωτιάς