Θρίαμβος για την Γιουνγκ Μπόις στην Τουρκία, πρόκριση στο League Stage για Ζάλτσμπουργκ και Σπάρτα Πράγας

28.08.2024 | 00:09

Young Boys' Alan Virginius, celebrates scoring the opening goal during the Champions League play-off second leg soccer match between Galatasaray and Young Boys in Istanbul, Turkey, Tuesday, Aug. 27, 2024. (AP Photo/Francisco Seco)
Young Boys’ Alan Virginius, celebrates scoring the opening goal during the Champions League play-off second leg soccer match between Galatasaray and Young Boys in Istanbul, Turkey, Tuesday, Aug. 27, 2024. (AP Photo/Francisco Seco)
@2024 FRANCISCO SECO/AP IMAGES

Η Γιουνγκ Μπόις επιβλήθηκε 1-0 της Γαλατάσαραϊ στην Κωνσταντινούπολη και πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για την League Stage του Champions League με συνολικό σκορ. Στη μεγάλη γιορτή του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου και οι Ζάλτσμπουργκ και Σπάρτα Πράγας.

Η Γιουνγκ Μπόις ταξίδεψε στην Τουρκία με στόχο να υπερασπιστεί το υπέρ της 3-2 στην Βέρνη απέναντι στην Γαλατάσαραϊ και όχι μόνο το κατάφερε αλλά πήρε το εισιτήριο για την League Stage του Champions League με απόλυτα θριαμβευτικό τρόπο.

Αυτό αποτυπώθηκε με το αποτέλεσμα στο φινάλε, με τους Ελβετούς να κρατούν ανυπεράπιστη την εστία τους απέναντι στον Μάουρο Ικάρντι και στην παρέα του και να “χτυπούν” στο 87′, με τον Βιρτζίνιους να φεύγει σφαίρα σε κόντρα επίθεση και να γράφει το 1-0 με αψεγάδιαστο πλασέ.

Γκολ που έφερε έκρηξη χαρά στους παίκτες της Γιουνγκ και απογοήτευση στους γηπεδούχους, με τον Μουσλέρα να αφήνει μάλιστα την ομάδα του με 10 παίκτες στο τέλος της κανονικής διάρκειας και στο δεκάλεπτο των καθυστερήσεων με την απευθείας κόκκινη κάρτα που είδε, για αψυχολόγητη κλωτσιά σε αντίπαλο.

Στην Πράγα, η τοπική Σπάρτα είχε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στην Μάλμε μετά από τη νίκη της με 2-0 στον πρώτο αγώνα στην Σουηδία και ντούμπλαρε τις επιτυχίες της με το ίδιο μάλιστα σκορ, με τους Χαράσλιν (πέναλτι) και Ραχμάνι να βρίσκουν δίχτυα στο τελευταίο δεκάλεπτο και να δίνουν πανηγυρικό τόνο στην είσοδό της στην League Stage.

Ανάλογο πάρτι στήθηκε και στο Ζάλτσμπουργκ, με την γηπεδούχο ομάδα να εξασφαλίζει τη συμμετοχή της στο μεγάλο πάρτι του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου μετά από το 1-1 με την Ντινάμο Κιέβου (είχε νικήσει με 2-0 στο πρώτο ματς) και να γράφει ιστορία, αφού για πρώτη φορά η Αυστρία θα έχει δύο εκπροσώπους (η άλλη είναι η Στουρμ Γκρατς) σε φάση ομίλων/League Stage της κορυφαίας διοργάνωσης.