Τα δύσκολα παιδικά χρόνια, οι θυσίες της μητέρας του και το ‘όνειρο ζω’

01.08.2024 | 09:31

Ο Θεόδωρος Τσελίδης μίλησε στο SPORT24 για το “ή τώρα ή ποτέ” που σκέφτηκε για το μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού και για την στιγμή που κατάλαβε πως μπορεί να φτάσει ψηλά.

Το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στο Παρίσι ήρθε από τον Θοδωρή Τσελίδη, μέσα από το ρεπεσάζ. Μία τεράστια επιτυχία τόσο για τον ίδιο όσο και για τα ελληνικά χρώματα, τα οποία δείχνουν ότι διαθέτουν έναν εκ των κορυφαίων τζουντόκα του κόσμου.

Λίγη ώρα μετά από την ολοκλήρωση του (καθιερωμένου) ελέγχου ντόπινγκ που έγινε, το SPORT24 συνάντησε τον Θοδωρή Τσελίδη και του ζήτησε να αποτυπώσει τις σκέψεις του. Από τα παιδικά χρόνια, τις θυσίες της οικογένειάς του και το “ή τώρα ή ποτέ” που ένιωσε ο ίδιος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Αναλυτικά όσα δήλωσε στο SPORT24:

“Τώρα ακόμη δεν το πιστεύω. Ελπίζω αύριο να καταλάβω, αλλά για την ώρα είναι παραμύθι για μένα. Σαν να ζω σε όνειρο. Είναι τρελό, ακόμα δεν το πιστεύω”.

Για το ότι ένιωθε ότι ήταν σε θέση να πάρει μετάλλιο: “Πίστευα ότι ήμουν στην καλύτερη κατάσταση της ζωής μου και σκέφτηκα αν όχι τώρα, τότε ποτέ, επειδή ένιωσα ότι είμαι πολύ δυνατός τώρα. Είχα την καλύτερη προετοιμασία, όλα ήταν τέλεια, οπότε νόμιζα ότι ήταν η κατάλληλη στιγμή, επειδή οι Ολυμπιακοί Αγώνες είναι μία τέτοια διοργάνωση, που όλα μπορούν να συμβούν και ο καθένας μπορεί να πάρει μετάλλιο αν πάει στους Ολυμπιακούς Αγώνες”.

Για την πορεία του: “Είμαι ο Τσελίδης Θεόδωρος, είμαι Έλληνας, γεννήθηκα στη Ρωσία, ο μεγαλύτερος αδερφός μου γεννήθηκε στην Ελλάδα. Ήταν δύσκολη ζωή εκεί, οπότε η οικογένειά μου, η μητέρα μου και ο πατέρας μου έπρεπε να επιστρέψουν στη Ρωσία, επειδή ήταν δύσκολα εδώ στη Θεσσαλονίκη που έμεναν και γεννήθηκα στη Ρωσία και ξεκίνησα το τζούντο εκεί. Όταν άρχισα το τζούντο μου άρεσε πολύ.

Είχα στο μυαλό μου ότι αν γινόμουν καλός τζουντόκα, θα δοκιμάσω τον εαυτό μου για την Ελλάδα για να πάω στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Το 2017 πήρα ασημένιο μετάλλιο στο ρωσικό πρωτάθλημα και είπα ότι ‘αυτό είναι καλό αποτέλεσμα, τώρα μπορώ να παλέψω για την Ελλάδα’. Το 2018 κάλεσα τον Νίκο Ηλιάδη, τον ρώτησα αν μπορώ να παλέψω για την Ελλάδα και μου είπε ναι, με βοήθησε. Από το 2018 αγωνίζομαι για την Ελλάδα”.

Για το πότε επέλεξε το τζούντο: “Ήταν το 2010. Πριν έκανα διάφορα άλλα αθλήματα. Από τριών ετών κάνω κάποιο άθλημα, αλλά μετά πήγα στο τζούντο, ήταν κοντά στο σπίτι μου και μου άρεσε αμέσως. Μετά από ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, είπα ότι θα ασχοληθώ σοβαρά. Μετά από 14 χρόνια, Ολυμπιακό μετάλλιο”.

Για το αν έχει να στείλει κάποιο μήνυμα στην Ελλάδα: “Είναι για τη μητέρα μου. Θέλω να ευχαριστήσω τη μητέρα μου, επειδή είναι δικό της μετάλλιο, εκείνη έκανε τα πάντα για εμάς, για την αδελφή μου, για τον αδελφό μου, για να καταφέρουμε κάτι και έκανε τα πάντα. Οπότε είναι δικό της μετάλλιο”.

Για το ότι ήταν το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στο Παρίσι: “Ελπίζω να δώσει κίνητρο σε άλλες ελληνικές προσπάθειες, για να πάρουν αποτελέσματα”.

Το SPORT24 στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024

Όλα τα νέα και ειδήσεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι είναι εδώ! Δες αναλυτικά το Πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων και παρακολούθησε live την εξέλιξη των αθλημάτων και την κατάταξη των μεταλλίων στο Olympic Games
Matchcenter.

Κάνε εγγραφή στα push notifications του SPORT24, αλλά και στο Youtube κανάλι μας για να μαθαίνεις όλες τις εξελίξεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.